Chomutov je prý trochu jako New York, tvrdí radnice

Centrum Chomutova. Foto: archiv MojeChomutovsko.czCentrum Chomutova. Foto: archiv MojeChomutovsko.cz

CHOMUTOV - Chomutovská radnice chce rozdávat statisíce. Umožnit to má projekt postavený na tzv. participativním rozpočtu. To je nový trend v rozvoji měst. Chomutov se prý inspiroval i americkým velkoměstem.

Reklama

"Největší projekt stejného typu jako Chomutov pořádal New York v roce 2016. Postupně se zapojila i česká města, nyní se ho chopilo i město Chomutov," je napsáno na webu projektu NášChomutov.cz.

Chomutov nově vyčlenil pět milionů korun na investice, které si navrhnou a vymyslí sami občané.

Smyslem projektu je najít místa, která by si zasloužila oživit, upravit či vylepšit. Ten, kdo magistrátu dá tip, zapojí do záměru další lidi, radnice slibuje, že projekt zaplatí a zrealizuje.

Občané mohou přijít s návrhy, jejichž realizace nepřesáhne 600 tisíc korun. Projekty, které Chomutováci předloží, musí také odpovídat úředním regulím, jako je územní plán a další předpisy.

"S tím lidem poradí úředníci, jednotlivé návrhy se budou projednávat na veřejných setkáních. Ruské kolo na náměstí nebo robotickou lochnesku na Bandě pravděpodobně z rozpočtu města postavit možné nebude, ale jiné projekty určitě ano," uvedl mluvčí města Jan Rödling.

Poté, co návrhy projdou úředním posouzením, bude zřejmé, že je možné je zrealizovat, bude o nich hlasovat veřejnost. A dočkají se ty nápady, které dostanou nejvíce hlasů.

Hlasovat se bude přes systém D21, kdy každý zájemce dostane unikátní kód a bude mít k dispozici několik kladných a záporných hlasů. Ty rozdá jednotlivým nápadům podle svého uvážení. Hlasování je na programu v červnu letošního roku.

Návrhy je možné podávat již od 15. února a to do konce března 2017.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Utkání v Brně se lovosickým házenkářům nevydařilo Utkání v Brně se lovosickým házenkářům nevydařilo
V žloutenkou sužovaném Ústí musí cestující v MHD stisknout tlačítko, aby vystoupili V žloutenkou sužovaném Ústí musí cestující v MHD stisknout tlačítko, aby vystoupili
V Krušných horách se objevuje rys V Krušných horách se objevuje rys

Oblíbeného orangutana Ňuňáka popravila tasemnice Oblíbeného orangutana Ňuňáka popravila tasemnice
Hokej v Mostě je po smrti, klub s tímto názvem odstoupil ze druhé ligy Hokej v Mostě je po smrti, klub s tímto názvem odstoupil ze druhé ligy
Opravená plavecká hala a nové lanové centrum? V Mostě se mají na co těšit Opravená plavecká hala a nové lanové centrum? V Mostě se mají na co těšit


Komentáře