VIZUALIZACE: Jak bude vypadat nové vlakové nádraží v České Lípě

Vizualizace nádraží v České Lípě. Zdroj: SŽDCVizualizace nádraží v České Lípě. Zdroj: SŽDC

Česká Lípa - Do konce roku 2016 má být dokončena kompletní rekonstrukce vlakového nádraží v České Lípě, která probíhá. Hlavní změnou bude výstavba zcela nového nádražního objektu pro cestující.

Reklama

"Samotná stávající železniční stanice Česká Lípa trpí rozdělením na dvě nesouvislé části. Její koncepce je poplatná době jejího vzniku před cca 140 lety, kdy byly postupně budovány okolní tratě tehdy rozdílnými vlastníky. Stanice je tak pro cestující nepřehledná, rozlehlá, nepohodlná pro přestup. Úpravou dojde ke sjednocení obou částí železniční stanice a navíc bude celý prostor, určený cestujícím, přiblížen k centru města o přibližně 250 m," vysvětlil pro MojeČeskolipsko.cz Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Komplexní modernizace železniční stanice Česká Lípa hl.n. v sobě zahrnuje přestavbu železniční stanice na základě dnešních požadavků.

"Odstraňuje historický nedostatek této stanice – rozdělení na dvě části. Celý prostor pro cestující je přesunut blíže k centru města. Cílem úprav je nová konfigurace kolejiště pro možnost umístění mimoúrovňových nástupišť, zvýšení rychlosti z 40–60 na 65–100 km/h ve většině kolejí pro osobní vlaky a odstranění zbytných částí kolejiště," popsal změny mluvčí SŽDC.

"Ve stanici budou vybudována nová ostrovní nástupiště přístupná podchodem, který navíc propojí i dvě části města na opačných stranách železniční stanice. Výrazně se tak zkrátí docházková vzdálenost do městské části Dubice a přilehlé průmyslové zóny. V železniční stanici nově vznikne budova pro odbavení cestujících. Ve stanici bude zřízeno nové zabezpečovací zařízení, budou zde revitalizovány veškeré technologie (sdělovací, silnoproudé, ...)," nastínil významné novinky Marek Illiaš.

Podle mluvčího SŽDC v navazujících úsecích jsou zejména v omezujících obloucích navrženy směrové a výškové úpravy koleje a změna převýšení polohy koleje směřující ke zvýšení traťové rychlosti.

Jedná se úpravy v následujících traťových úsecích:

Na celostátní trati Děčín – Liberec v úseku Česká Lípa hl.n. – Výhybna Žizníkov – Zákupy je stávající traťová rychlost 100 km/h, v části omezená na 80 km/h. Úpravou dojde k možnosti zvýšení traťové rychlosti na 120 km/h, u Zákup omezené na 110 km/h při zavedení V130=120 km/h.

V úseku Stružnice – Česká Lípa hl.n., navrženými úpravami polohy koleje dojde ke zvýšení traťové rychlosti ze stávajících 70 km/h až na 100 km/h.

Na celostátní trati Bakov nad Jizerou – Jedlová v úseku Srní u Č. L. – Česká Lípa hl.n. je navržena úprava polohy koleje směřující k možnosti zvýšení traťové rychlost ze 100 až na 120 km/h.

"Stavba zároveň obsahuje také nové zabezpečovací zařízení jak ve stanici, tak v sousedních traťových úsecích s výjimkou trati ve směru Lovosice. Moderní elektronická zabezpečovací a sdělovací zařízení nahradí dnešní morálně i fyzicky zastaralá zařízení. Jejich nasazení omezí vliv lidského činitele a výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu,"
řekl Marek Illiaš.

Technické řešení umožní řízení železničního provozu dálkově z dispečerského stanoviště. Sníží se i počet provozních zaměstnanců, což se v konečném důsledku projeví na snížení provozních nákladů. Cestujícím budou sloužit nová rozhlasová a informační zařízení.

Co pro cestující znamená výstavba nové železniční stanice? Komplikace.

"V místě stavby budou železniční výluky. Cestující o nich budou informování prostřednictvím svých dopravců. Zřízení náhradní dopravy je zcela v gesci dopravců,"
dodal mluvčí SŽDC.

Vizualizace nádraží v České Lípě
Vizualizace nádraží v České Lípě
Vizualizace nádraží v České Lípě
Vizualizace nádraží v České Lípě
Vizualizace nádraží v České Lípě
Vizualizace nádraží v České Lípě


Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře