Varování. Na Českolipsku se objevila tularémie, je přenosná na člověka

Zajíc, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Zajíc, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČESKOLIPSKO - Nebezpečná nákaza zajíců, která je přenosná na člověka, se objevila na Českolipsku. Hygienici hledají způsob, jak rozšiřování nákazy zvané tularémie zabránit.

Reklama

Na Českolipsku se objevila nebezpečná nákaza zajíců, která je přenosná i na člověka. U zvířete se dokáže nemoc během poměrně krátké doby zabíjet. U člověka se může projevovat třeba jako těžký zápal plic.

Varování před touto nemocí vydala Krajská hygienická stanice. Ta zároveň hledá způsob, jak nakažlivou nemoc zastavit.

Nemoc vypukla u zvířat na Českolipsku v obci Dubice.

Mimořádná opatření se ale dotkou i dalších lokalit, včetně Dolní Libchavy a České Lípy.

Před vypuknutím nákazy varuje českolipská radnice. Onemocnění postihuje zajíce, drobné hlodavce a jiné druhy savců i ptáků.

"U zajíců po nakažení vzniká nejčastěji otrava krve s úhynem během několika dnů. V případě chronického průběhu zajíci ztrácí ostražitost a pohyblivost a hynou za příznaků vyhublosti a ztráty plachosti během několika týdnů," varuje radnice.

Závažnost nemoci je dáno tím, že je přenosná na člověka.

K nákaze dochází při nedodržení hygienických zásad při manipulaci s nemocnými nebo uhynulými zajíci, poraněnou kůží, prostřednictvím klíšťat, vdechnutím infikovaného prachu (sláma ze stohů), přes oční spojivku nebo konzumací nedostatečně tepelně ošetřené zvěřiny.

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře