V MHD v České Lípě bude levnější jízdné. Má motivovat i majitele aut

MHD v České Lípě. Foto: archiv BusLineMHD v České Lípě. Foto: archiv BusLine

Česká Lípa - Českolipští zastupitelé schválili levnější jízdné. Slibují si lepší dopravní obslužnost v České Lípě, podstatné zvýšení počtu cestujících v městské hromadné dopravě a úbytek aut v ulicích.

Reklama

Levnější tarify jízdného v MHD začnou platit od března 2016.

Dětské jízdné se sníží z 10 korun na 8 korun. Radnice také zavádí výhodnou roční jízdenku, která přijde na 1500 korun pro dospělého; děti, studenti a senioři zaplatí polovinu. Nový tarif prodlužuje platnost jednotlivé jízdenky ze 45 na 60 minut.

„Integrovaná jízdenka bude platit na MHD, příměstské autobusy a vlaky v zóně Česká Lípa. Platnost ne na kalendářní rok, ale na 365 dní je pro zákazníky nejobjektivnější a nenutí je stát fronty v předprodeji na konci roku,“ řekl Jiří Hruboň, ředitel společnosti KORID LK.

Dosud je v České Lípě možné koupit nejvýše třicetidenní předplatné. Současný tarif platí v MHD od září 2013. Zastupitelé o jeho změně jednali už v prosinci, materiál ale odložili.

Základní jízdné je ve městě 16 korun, zlevněné deset korun (s Opuscard). Lidé nad 70 let věku stále budou jezdit zdarma, i když k prokázání nároku na roční jízdné zdarma si nově musí pořídit krajskou kartu Opuscard za 140 korun. Karta platí pět let. Jinak zaplatí zlevněnou jízdenku.

Nový tarif by měl platit od 1. března 2016. Předběžně se odhaduje, že novinky zvýší ztrátu v tržbách městských autobusů, pro radnici to bude znamenat zvýšení dotace pro dopravce ze schválených 35 milionů korun na 38 milionů. Jak se novinka osvědčí bude město i dopravce průběžně vyhodnocovat.

Městskou dopravu zajišťuje v České Lípě BusLine, jeho autobusy přepraví denně na šestnácti linkách v průměru 6500 cestujících. Autobusy ročně najezdí 1, 2 mil. kilometrů.

„Navrhli jsme pro lidi levnější cestování a jsme rádi, že zastupitelé návrh schválili. Naším cílem je zatraktivnit MHD pro občany města, aby ji více využívali a nemuseli na řadu svých cest po městě používat auto,“ uvedla českolipská starostka Romana Žatecká.

ČTĚTE: Jízdní řád MHD v České Lípě: Změny u linek 201, 205, 206, 212 a 218

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Utkání v Brně se lovosickým házenkářům nevydařilo Utkání v Brně se lovosickým házenkářům nevydařilo
V žloutenkou sužovaném Ústí musí cestující v MHD stisknout tlačítko, aby vystoupili V žloutenkou sužovaném Ústí musí cestující v MHD stisknout tlačítko, aby vystoupili
V Krušných horách se objevuje rys V Krušných horách se objevuje rys

Oblíbeného orangutana Ňuňáka popravila tasemnice Oblíbeného orangutana Ňuňáka popravila tasemnice
Hokej v Mostě je po smrti, klub s tímto názvem odstoupil ze druhé ligy Hokej v Mostě je po smrti, klub s tímto názvem odstoupil ze druhé ligy
Opravená plavecká hala a nové lanové centrum? V Mostě se mají na co těšit Opravená plavecká hala a nové lanové centrum? V Mostě se mají na co těšit


Komentáře