Rekonstrukce vlastivědného muzea v České Lípě finišuje, budova má novou střechu

Pohled na Vlastivědné muzeum v České Lípě. Foto: archiv Liberecký kraj
Pohled na Vlastivědné muzeum v České Lípě. Foto: archiv Liberecký kraj

Česká Lípa - Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa se po 22 letech dočkalo kompletní výměny střechy. Rekonstrukce, která začala před dvěma lety, skončila.

Reklama

Původní dřevěný řezaný šindel, který byl na střechy objektů muzea pokládán v letech 1987 a 1988, byl nekvalitní a již neplnil svou funkci. Docházelo k rozsáhlému zatékání do stálých expozic, depozitářů a výstavních prostor muzea.

Liberecký kraj, jako zřizovatel, se proto rozhodl přistoupit ke kompletní rekonstrukci střešního pláště budov celého muzea. Celá investiční akce původně zahrnovala částečnou rekonstrukci krovů, celkovou výměnu střešní krytiny za keramické bobrovky, opravu pískovcových říms, výměnu všech střešních oken, hromosvodů a okapového systému. Rekonstrukce si vyžádla 23 milionů korun.

„Ve stálých expozicích přírody byly instalovány nové druhy živočichů, které jsme získali ze zoologických zahrad a od řady chovatelů v roce 2014,“ upozornil na novinky letošní sezony ředitel muzea Zdeněk Vitáček. „V expozicích Svět moří a oceánů a Svět mineralogie, geologie a paleontologie ukážeme našim návštěvníkům nově zakoupené kraby a zkameněliny.“

Až do září 2015 budou pro návštěvníky uzavřeny Ambit a Svaté schody, kde jsou dokončovány vnitřní úpravy. Aktuálně jsou pro veřejnost otevřeny stálé expozice, krátkodobé výstavy probíhají ve výstavních prostorách Galerie Jídelna, Galerie Chodba a Maštálkova síň. Další tři pobočky českolipského muzea, jako je Památník K. H. Máchy v Doksech, Vísecká rychta v Kravařích a Archeologické muzeum v Šatlavě, fungují v příslušném návštěvnickém režimu.

Jedinečný a unikátní areál bývalého augustiniánského kláštera tak dostal zcela nový „kabát“ a opět se stává hlavní dominantou České Lípy. Slavnostní otevření celého zrekonstruovaného klášterního areálu českolipského muzea se uskuteční v září 2015 v rámci Dnů evropského dědictví.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře