Obnovu pivovaru českolipská radnice nepodpoří. Do projektu nechce vstoupit

Budova českolipského pivovaru. Foto: archiv Město Česká LípaBudova českolipského pivovaru. Foto: archiv Město Česká Lípa

Česká Lípa - Českolipský pivovar obnoven nebude. Zatím. Vyplývá to z rozhodnutí zastupitelů, kterým se představený projekt v podobě, jaké je, nezamlouvá. Budova tak bude i nadále chátrat.

Reklama

Město Česká Lípa nepodpoří projekt obnovy bývalého měšťanského pivovaru v České Lípě. Po prezentaci celého záměru o tom na svém květnovém zasedání rozhodli českolipští zastupitelé. Zda bude tento objekt obnoven i bez pomoci města, zatím není jasné.

„Obnovit měšťanský pivovar a znovu vařit českolipské pivo je samo o sobě dobrý nápad. Budova k historii města neodmyslitelně patří a její současný stav bohužel není dobrý. Pivovar je ale soukromým vlastnictvím a záměr pro mě nebyl přesvědčivě prezentován. Podmínky, za kterých by mělo město do projektu vstoupit, jsou pro nás nepřijatelné,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Podle záměru, který přímo na zastupitelstvu prezentovali jeho autoři, pražští podnikatelé Petr Sokol a Michal Simkanič, měly vzniknout dvě akciové společnosti. Jedna, ve které by mělo 90% podíl město, by budovu koupilo, druhá, kde by město mělo s největší pravděpodobností menšinový podíl, by objekt provozovalo. Město by navíc bylo nositelem dotace.

Se záměrem obnovit měšťanský pivovar přišli podnikatelé zhruba před rokem, za tímto účelem již založili Spolek pro obnovu měšťanského pivovaru v České Lípě. Po dokončení rekonstrukce by v objektu vznikl malý pivovar, pivovarská restaurace, wellness, muzeum, ale také bowlingová dráha, hotel, obchodní galerie nebo konferenční a taneční sál. Na přilehlém pozemku by pak vyrostla úplně nová budova městského divadla. Náklady na tento projekt byly odhadnuté na zhruba 450 milionů korun, financován měl být z evropských fondů.

„Město by v podstatě neslo všechna rizika. Objekt by vlastnilo, spadla by na něj veškerá administrativa s případnou evropskou dotací a celý areál by pak provozoval někdo jiný. Je to podobné, jako kdybychom si koupili nejnovější model BMW a nechali v něm jezdit souseda. V dodaných podkladech k projektu mi chyběla finanční rozvaha, analýza silných a slabých stránek, rizik, příležitostí nebo konkurence a dokonce i konkrétní informace o dotačním titulu, ze kterého by se daly peníze na tento projekt čerpat. Do takto připraveného projektu město nemohlo vstoupit. Navíc nevím, proč by město mělo vlastnit hotel nebo wellness centrum,“ doplnila Romana Žatecká.

Projekt byl projednán také ve třech výborech zastupitelstva a v komisi pro podporu zaměstnanosti, podnikání a dotační programy. Ani jeden se k projektu nevyjádřil kladně.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře