Kontaminovaná voda v Novém Boru. Lidé mají střevní potíže

Cisterna s pitnou vodou, ilustrační foto. Foto: archiv MojeČeskolipsko.cz
Cisterna s pitnou vodou, ilustrační foto. Foto: archiv MojeČeskolipsko.cz

Nový Bor - V Novém Boru výrazně přibylo nemocných se střevními potížemi. Ve městě jsou cisterny s pitnou vodu, vodárenská společnost zkontrolovala vodovodní řad.

Reklama

AKTUALIZOVÁNO: "Upozorňujeme občany, že v souvislosti se zdravotními  potížemi (zvracení, průjmy, zvýšená teplota), se na základě laboratorního vyšetření vzorků vody dodávané veřejným vodovodem v části obce Okrouhlá a části obce Nový Bor, potvrdilo fekální znečištění pitné vody (ukazatel koliformní bakterie a Escherichia coli). Současně analýzou biologického materiálu od postižených lidí byl potvrzen výskyt norovirů. Toto zjištění může mít souvislost s kontaminací pitné vody, ale tuto hypotézu prozatím nelze definitivně potvrdit," uvedlo město.

Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) zkontrolovala kvalitu vody všech zdrojů, kterými je zásobováno město Nový Bor. "Všechny tyto zdroje mají vyhovující kvalitu vody. I přes toto zjištění v ulici Revoluční a Lužická prokázaly 2 vzorky nevyhovující kvalitu vody. K lokálnímu znečištění mohlo dojít ze zatím neidentifikovaného místního zdroje, např. studny, který byl použit v době plánované odstávky dne 18. srpna 2015," uvedla vodárenská společnost v prohlášení.

"Tím mohlo dojít ke kontaminaci části veřejné vodovodní sítě. SčVK prověří technický stav všech vodovodních přípojek, kterých se týkala uvedená plánovaná odstávka vody. V současné době byly lokalizovány oblasti, kde mohlo dojít ke zhoršení kvality vody. Obyvatelé těchto lokalit budou informováni a již je zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou cisternami," uvedla v sobotním (22.8.2015) prohlášení vodárenská společnost.

Cisterny s náhradním zásobováním pitné vody jsou v ulicích Revoluční, Lužická, Egermannova, Komenského, Jungmannova, Lipová a Slovanka.

"Z důvodu předběžné opatrnosti rozšiřujeme prvotní výčet ulic o ulice Akátová, Dobrovského, Gen. Svobody, Havlíčkova, Komenského, Lidická, Nábřežní, Nemocniční, Odboje, Podskalská, Severní, U Rybníčku, U Studánky, U Vodárny, Úvoz, Zátiší a Žižkova. V těchto ulicích doporučujeme až do odvolání používání vody z kohoutku pouze jako vody užitkové," dodala vodárenská společnost.

Samotné město Nový Bor uvedlo, že na základě  informací  Severočeských vodovodů a kanalizací a Krajské hygienické stanice, krajského epidemiologa, byl lokalizován jako zdroj nákazy vodojem v Okrouhlé. "Ostatní zdroje vody jsou označeny jako nezávadné," konstatovala radnice.

ČTĚTE: V Novém Boru jsou uzavřeny všechny mateřské školy

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře