Kauza zápachu z novoborské továrny na pryž eskaluje. Lidé prý chtějí blokovat vjezd do firmy

Pohled na centrum Nového Boru, ilustrační foto. Foto: archiv Město Nový Bor
Pohled na centrum Nového Boru, ilustrační foto. Foto: archiv Město Nový Bor

NOVÝ BOR - Napjatá situace panuje v Novém Boru a zejména v Arnultovicích. Továrna na pryžové těsnění a plastové profily okolí zatěžuje údajně nadměrným zápachem. Za obyvatele se postavila i novoborská radnice.

Reklama

Město Nový Bor podalo stížnost na ministerstvo životního prostředí a na další úřady jako Krajský úřad Libereckého kraje, Českou inspekci životního prostředí Liberec a Krajskou hygienickou stanici, pobočka Česká Lípa.

Důvodem je podle radnice opakované porušování územního plánu několikanásobným navyšováním výroby ve společnosti SAND Profile, která podniká v městské části Arnultovice.

Úřady firmě povolily v roce 2018 navýšení výroby tepelného zpracování syntetických polymerů (plasty, pryž) na 450 tun/rok až 950 tun/rok. Avšak podle radnice neoprávněně, neboť je to prý proti územnímu plánu.

"Nyní jsem zcela náhodně obdržel informaci, že je před dokončením EIA k dalšímu navýšení zpracovávaných surovin až na 2700 tun/rok, a to v lokalitě, kde náš územní plán neumožňuje průmyslovou výrobu. Proti takovému porušování zákona se budeme bránit všemi dostupnými prostředky, a to včetně případného soudního sporu,“ uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Zároveň upozornil, že už při současném neoprávněném objemu výroby uniká do ovzduší silně zapáchající látka.

"Vinou toho došlo k výrazně negativnímu narušení pohody bydlení, proti čemuž se obyvatelé brání stížnostmi na novoborské radnici a u České inspekce životního prostředí Liberec."

Po řadě stížností obyvatel na silný zápach, který provází výrobu v SAND Profile,  provedla ČIŽP několik kontrol a plánuje další na měření pachových látek v ovzduší v nejbližších týdnech.

"Následovat by měla v září 2019 instalace dospalovací jednotky. Na základě měření by měl krajský úřad stanovit specifické emisní limity pro další výrobu," uvedla novoborská radnice.

Nespokojenost obyvatel se projevuje i na Facebooku, kde probíhá ostrá diskuse. Místní lidé dokonce chtějí blokovat vjezd do firmy.

Reklama

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře