Kauza Městská policie. Pomluvy, trestní oznámení, politická krize

Romana Žatecká. Foto: archiv MojeČeskolipsko.czRomana Žatecká. Foto: archiv MojeČeskolipsko.cz

Česká Lípa - Větší kauzy v České Lípě v současnosti snad není. Pikantní je, že tahanice kolem Městské policie trvají dlouhodobě. Spory měla i předchůdkyně současné starostky Romany Žatecké (ČSSD).

Reklama

Když byla současná starostka v opozici, tvrdě kritizovala fungování Městské policie v České Lípě. Obdobně reagovala už i v pozici vedení města. "Je nutné, aby se strážníci z aut a kanceláří vrátili do ulic. Musí být vidět," řekla Romana Žatecká (ČSSD) v půli prosince 2014, když koalice prosadila novou funkci. Z řadové radní Pavly Procházkové (ANO) se stala uvolněná (tedy placená) a byla pověřena řízením městské policie.

Měla zadání strážníky vyhnat do ulic, na sídliště. Aby z kanceláří a aut chodili pěšky a hlídali pořádek. Tzv. reorganizace se ale vymkla z rukou. Odpor strážníků k nové koncepci se vyostřil ve veřejná prohlášení směrem k vedení města. Strážníci sepsali otevřený dopis, vedení radnice začalo hovořit o výhružkách a následně trestních oznámeních.

V kauze ještě figuruje Karel Šiktanc, který hovoří za tzv. neoficiální českolipskou městskou policii a dlouhodobě strážníky kritizuje. Ti podali například podnět k přestupkovému řízení za údajné neoprávněně vstupování na pracoviště kamerového systému, kterého se prý měla dopustit starostka Romana Žatecká  (ČSSD) a místostarosta Juraj Raninec (ODS).

Do toho probíhá spor o způsobu odvolání tehdejšího ředitele Lubomíra Meryho, který skončil, aby Pavla Procházková mohla strážníky řídit. A nyní je na pořadu dne diskutabilní odvolání radní Procházkové.

A aby toho nebylo málo, objevil se případ 19letého mladíka Dominika Hotového, který podle svých slov podal trestní oznámení na dva strážníky. Důvod? Údajně musel nastoupit do služebního auta a byl odvezen na vlakové nádraží. Během jízdy měl být ze strany strážníků napadán vulgárními výrazy. Policejní výpověď přečetla na mimořádném zastupitelstvu (11.3.2015) starostka Romana Žatecká. Naopak vyjádření obou strážníků chybělo. Navíc ještě před zastupitelstvem mladík o údajné události informoval média.

To navíc rezonuje v rámci koalice. Avizovaný konec Pavly Procházkové ve vedení strážníků nenechalo chladným místopředsedu oblastní organizace ANO Zdeňka Ježáka, který vyzval k odchodu hnutí z vedení města.

V něm na pozici místostarostky sedí i jeho stranická kolegyně Alena Šafránková. Ta se postavila na stranu Žatecké a Ranince. Naopak nepodpořila Procházkovou, se kterou se zná i před příchodem do politiky. Obě pracovaly na českolipské pobočce Krajské hygienické stanice.

Starostka Romana Žatecká navíc čelí kritice, že Procházkovou úkolovala v personálních otázkách. Dokonce prý má existovat seznam se jmény strážníků, kteří mají skončit. První žena radnice to odmítla.

ČTĚTE: Pavla Procházková skončila ve vedení českolipské městské policie

Čtyřkoalice v České Lípě se rozpadá. ANO odchází, přijdou komunisté?

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Buzení medvědů v chomutovském zooparku s Jakubem Kohákem Buzení medvědů v chomutovském zooparku s Jakubem Kohákem
OBRAZEM: Piráti se rozloučili se sezónou porážkou OBRAZEM: Piráti se rozloučili se sezónou porážkou
Další útok Islámského státu ve Francii? Další útok Islámského státu ve Francii?

Nové koupaliště v České Lípě zatím nebude. Město projekt stoplo Nové koupaliště v České Lípě zatím nebude. Město projekt stoplo
Jablonec už ví, jak má vypadat dopravní terminál. Zhmotní se vize? Jablonec už ví, jak má vypadat dopravní terminál. Zhmotní se vize?
Místo zimního stadiónu vzniká v centru Teplic další obchodní centrum Místo zimního stadiónu vzniká v centru Teplic další obchodní centrum

Jaké budou dopady jabloneckého referenda o zákazu hazardu? Jaké budou dopady jabloneckého referenda o zákazu hazardu?
Ruina bývalého hotelu Imperátor v Teplicích jde k zemi Ruina bývalého hotelu Imperátor v Teplicích jde k zemi
Penta nabídla za Lužickou nemocnici 1 korunu. Město je v šoku Penta nabídla za Lužickou nemocnici 1 korunu. Město je v šoku

Proč Palachova ulice v Litoměřicích vypadá po rekonstrukci jinak než městský bulvár? Proč Palachova ulice v Litoměřicích vypadá po rekonstrukci jinak než městský bulvár?
Na pomezí Hracholusk a Podlusk vznikne relaxační zóna Na pomezí Hracholusk a Podlusk vznikne relaxační zóna
Roudnický krytý bazén po opravě se otevírá veřejnosti Roudnický krytý bazén po opravě se otevírá veřejnosti


Komentáře