V čem tkví kouzlo marketingu a PR hnutí ANO?

Andrej Babiš. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Andrej Babiš. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Bylo to poprvé a rovnou v hlavním vysílacím čase. Andrej Babiš políbil Marka Prchala po vítězných volbách a vychvaloval ho před veřejností. Dokonce ho nazval jako Guru Mára.

Reklama

Marek Prchal přitom není nijak výjimečný oproti jiným PR a marketingovým specialistům.

Avšak jeho role v moderním pojetí předvolební kampaně je nezastupitelná.

To šéf ANO Andrej Babiš pochopil, ačkoliv sám - podle svých slov - na počítači neumí. Tím tak potvrdil to, o čem se spekulovalo.

Zjednodušeně řečeno - příspěvky na Facebooku a Twitteru ANO a Andreje Babiše tvoří a píše Marek Prchal. "Zaměstnanec" ANO a Andreje Babiše.

Tím se dostávám k tomu podstatnému.

ANO, resp. Andrej Babiš, přistoupil k politickému hnutí jako k marketingovému produktu. Zřejmě se na to podíval pohledem majitele továren, které produkují masové výrobky od másla, přes párky po chleba. Je mu jedno, zda tyto potraviny konzumuje vysokoškolák, středoškolák nebo vyučený občan Česka.

Takto mainstreamově profiluje i hnutí ANO, které není nijak výrazně ideově ukotveno. Zatímco v roce 2013 cílilo především na pravicové voliče, při volbách 2017 decimovalo levé politické spektrum - viz výsledky ČSSD a KSČM.

Zároveň ANO využilo komplexní marketingový mediamix a mnohem masivnější kampani zabránil zřejmě limit 90 milionů korun.

Nejde ale ani tak o množství billboardů, inzerátů a příspěvků na Facebooku.

Andrej Babiš hraje přesně tu roli showbyznysové superstar. Veškerou pozornost strhává na sebe, mluví lidovým jazykem, své myšlenky se snaží sdělovat stručně a jasně. Tak trochu to připomíná Miloše Zemana, který ve své době vrcholné politické kariéry před 15 lety sršel bonmoty.

Kampań ANO se držela jednoduchého schématu, který vyplývá z marketingových pouček: stručnost, jednoduchost, vizuálnost.

A hlavně témata, kterým obyčejný člověk z Horní Dolní rozumí.

ANO si definovalo svoji cílovou skupinu. Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš chtěl oslovit co nejvíce lidí, zaměřil se na silné skupiny, které navíc chodí k volbám.

Jsou to lidé nad 60 let věku, státní zaměstnanci nebo lidé, kteří manuálně pracují. Tradiční levicové strany si tak nechaly vzít svoje tradiční voličské skupiny.

Na ty byla cílena kampaň, a to v médiích, na která se tito lidé dívají či čtou nebo na místech, kam chodí.

A pak samozřejmě precizní kontaktní kampaň, bez které už to dnes nejde. Na těchto setkáních s občany se Andrej Babiš tvářil jako hodný strýc. A reporty se ihned objevovaly na Facebooku. Tím se ANO zase snažilo oslovit střední a mladší generaci.

Výsledkem je téměř 30 procent hlasů v parlamentních volbách 2017.

Reklama

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře