Spouštíme datovou žurnalistiku ve spolupráci s institutem Vize pro Česko

Vize pro ČeskoVize pro Česko

Když jsem vytvářel ideu regionálních online deníků, cílem bylo vytvořit prostor pro hodnotné texty a nejen pro informační balast. Samozřejmě - a zvláště v internetovém prostředí - je nutné psát o tom, co se právě děje. Naštěstí ale přichází doba, kdy kromě neustálého toku zpráv stále více mediálních domů se rozhodlo vytvářet "hodnotné texty". A tak je konečně čas na to, abychom byli u toho i my.

Reklama

Není na co čekat. Chceme využít naplno našeho know-how při tvorbě analýz. Tyto články mají trvalejší hodnotu, avšak jsou náročné na zpracování. Mám namysli datovou žurnalistiku.

Datová žurnalistika je druh novinářské práce, která se zabývá sběrem, ověřování, zpracováním a distribucí dat ve srozumitelné formě pro čtenáře. Doplňuje a rozšiřuje tradiční žurnalistiku, jde o strategii především internetové žurnalistiky.

Na rozdíl od tradiční žurnalistiky staví na datech, která zpracovává novými technologiemi. Využívá big data a otevřená data, která získává od neziskových institucí, státní správy či od soukromého sektoru. Tato data zpracuje a prezentuje pomocí vizualizací.

Datová žurnalistika může objevovat nová témata, skutečnosti a souvislosti, analyzovat do hloubky a ukázat to, co není na první pohled vidět.

Datoví žurnalisté dodávají nestrukturovaný datem strukturu a interpretují je v určitém kontextu. Autor často k článku přikládá datový soubor, aby jej čtenář mohl sám analyzovat a ověřovat výsledky či objevovat nové skutečnosti.

Datový žurnalista obvykle při psaní článku postupuje od prvotní ideje, k průzkumu, investigaci a zpracování dat. Získaná data následně čistí, analyzuje a ověřuje je. Následně výsledek své práce prezentuje.

Přesně to chceme dělat i my, a to ve spolupráci s nově vznikajícím institutem Vize pro Česko, což je analyticko-vzdělávací platforma.

Tento institut postupně bude mít krajské pobočky a Ústecký kraj je první, kde vzniká. Druhá pobočka vznikne v Liberci pro Liberecký kraj.

SeveročeskýDeník.cz, ale i Investigate.cz jsou mediálními partnery. Díky tomu datová žurnalistika bude mít prostor i na jednom z hlavních zpravodajských médií v severních Čechách.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře