Spouštíme datovou žurnalistiku ve spolupráci s institutem Vize pro Česko

Vize pro Česko
Vize pro Česko

Když jsem vytvářel ideu regionálních online deníků, cílem bylo vytvořit prostor pro hodnotné texty a nejen pro informační balast. Samozřejmě - a zvláště v internetovém prostředí - je nutné psát o tom, co se právě děje. Naštěstí ale přichází doba, kdy kromě neustálého toku zpráv stále více mediálních domů se rozhodlo vytvářet "hodnotné texty". A tak je konečně čas na to, abychom byli u toho i my.

Reklama

Není na co čekat. Chceme využít naplno našeho know-how při tvorbě analýz. Tyto články mají trvalejší hodnotu, avšak jsou náročné na zpracování. Mám namysli datovou žurnalistiku.

Datová žurnalistika je druh novinářské práce, která se zabývá sběrem, ověřování, zpracováním a distribucí dat ve srozumitelné formě pro čtenáře. Doplňuje a rozšiřuje tradiční žurnalistiku, jde o strategii především internetové žurnalistiky.

Na rozdíl od tradiční žurnalistiky staví na datech, která zpracovává novými technologiemi. Využívá big data a otevřená data, která získává od neziskových institucí, státní správy či od soukromého sektoru. Tato data zpracuje a prezentuje pomocí vizualizací.

Datová žurnalistika může objevovat nová témata, skutečnosti a souvislosti, analyzovat do hloubky a ukázat to, co není na první pohled vidět.

Datoví žurnalisté dodávají nestrukturovaný datem strukturu a interpretují je v určitém kontextu. Autor často k článku přikládá datový soubor, aby jej čtenář mohl sám analyzovat a ověřovat výsledky či objevovat nové skutečnosti.

Datový žurnalista obvykle při psaní článku postupuje od prvotní ideje, k průzkumu, investigaci a zpracování dat. Získaná data následně čistí, analyzuje a ověřuje je. Následně výsledek své práce prezentuje.

Přesně to chceme dělat i my, a to ve spolupráci s nově vznikajícím institutem Vize pro Česko, což je analyticko-vzdělávací platforma.

Tento institut postupně bude mít krajské pobočky a Ústecký kraj je první, kde vzniká. Druhá pobočka vznikne v Liberci pro Liberecký kraj.

SeveročeskýDeník.cz, ale i Investigate.cz jsou mediálními partnery. Díky tomu datová žurnalistika bude mít prostor i na jednom z hlavních zpravodajských médií v severních Čechách.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře