Ředitelka 1. ZŠ Lovosice Jarmila Višňovcová: Žáci odchází na střední školy. Uplatní se ti, co se vyučí řemeslo

Jarmila Višňovcová. Foto: archiv autorky
Jarmila Višňovcová. Foto: archiv autorky

Lovosice /STUDENTSKÁ VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - "Co se týká perspektivy žáků, myslím si, že v současnosti se nejlépe uplatní ti, co se vyučí řemeslo. Truhláři, zámečníci, stavaři. Ze středních škol pak zdravotní sestry," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz ředitelka 1. ZŠ Lovosice Jarmila Višňovcová.

Reklama

Kam v posledních letech odcházejí vaši studenti na střední školy?

Většina žáků naší školy odchází na střední školy s maturitními obory. I to je důkazem, že vzdělávání v naší škole je kvalitní a žáci jsou schopni na středních školách obstát. Nejvíce žáků má namířeno na ekonomické obory v Ústí nad Labem, na gymnázia v Lovosicích a Litoměřicích, pedagogickou školu v Litoměřicích a SOU v Lovosicích.

Jaká je podle vás perspektivní volba střední školy v dnešní době?


Co se týká perspektivy, tak si myslím, že v současnosti se nejlépe uplatní ti, co se vyučí řemeslo. Truhláři, zámečníci, stavaři. Ze středních škol pak zdravotní sestry.

Jaký je vᚠnázor na Waldorfské školy?

Waldorfské školy jsou výborná věc. Učí děti pro život. Ale nejsou pro všechny děti. Ne všichni mají vybudované domácí zázemí nebo předpoklady pro takové formy učení. Někdo skutečně potřebuje pevná pravidla a přísný školní režim. Některé metody je dobré používat v normálních školách.

Myslíte, že by bylo pro normální školy přínosné, kdyby se v nich praktikovaly některé učební postupy waldorfských škol?

Ano, některé formy výuky a metody jsou skvělé a všechny školy by si zasloužily je mít zařazené do výuky.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Do budoucna se připravujeme na změny ve školství týkající se žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Myslíte inkluzi?

Ano. Inkluze těchto žáků přinese spoustu změn jak v organizaci, tak i ve vzdělávání. Již v současnosti vzděláváme žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, vytváříme pro ně individuální vzdělávací programy, ve výuce jsou přítomni asistenti pedagoga. Velmi dobře funguje DAP a LOGO poradna, máme školního psychologa dva výchovné poradce. Máme vypracovanou koncepci školních poradenských služeb. Do budoucna počítáme s nadstandardní výukou ve všech předmětech tak abychom si udrželi status školy, která kvalitně připravuje žáky pro život.

Ředitelkou jste se stala před několika lety, a proto se nabízí otázka, zda se splnilo vaše očekávání ohledně tohoto postu? Usilovala byste o tento post i nyní?

Ve funkci ředitelky jsem pátým rokem. Jako každá práce má i funkce ředitelky svá pro i proti. Kdybych tuto práci dělat nechtěla, tak bych se určitě nehlásila do konkurzu. Ale protože při psaní školního vzdělávacího programu jsme s kolegy měli určitou vizi, tak se řešení přihlásit se do konkurzu přímo nabízelo. Jsem ráda, že jsem ve funkci, práce mě baví. Jsou samozřejmě momenty, kdy je práce složitá a nepříjemná. Ale to je všude. Znovu bych do toho určitě šla, kdybych byla mladší.

Co považujete za největší úspěch školy od vašeho nástupu do funkce?

Za největší úspěch? Osobně, překonat sám sebe a jít do toho. Protože se mění celý chod života. Člověk má na sobě spoustu odpovědnosti, a tak i ve volnu musí „pracovat“. jsou tři hlavní úspěchy školy: První je sportovní, kdy žákyně vybojovaly postup do republikového kola v atletickém čtyřboji, a Kristýna Malířová se stala mistryní republiky v této disciplíně. Na tento úspěch jsme jako škola pyšní. Pohár, diplom a fotografie máme na čestném místě na chodbě školy. Druhý úspěch byl letos, kdy jsme dokázali vyhecovat rodiče, žáky a přátele školy v hlasování soutěže Domestos a vyhrát hlavní výhru 300 tisíc korun na rekonstrukci školních prostor. Třetí úspěch, že do naší školy chodí stále hodně žáků jak z Lovosic tak okolí, líbí se jim u nás a dosahují dobré výsledky.

ČTĚTE:  Ředitelka SPGŠ Pavla Matějková: Dnes existuje něco jako středoškolská turistika

Rozhovor je součástí studentské sekce blogování multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře