Ředitelka 1. Z Lovosice Jarmila Viňovcová: áci odchází na střední koly. Uplatní se ti, co se vyučí řemeslo
Lovosice /STUDENTSKÁ VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - "Co se týká perspektivy áků, myslím si, e v současnosti se nejlépe uplatní ti, co se vyučí řemeslo. Truhláři, zámečníci, stavaři. Ze středních kol pak zdravotní sestry," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz ředitelka 1. Z Lovosice Jarmila Viňovcová.
Kam v posledních letech odcházejí vai studenti na střední koly?
Větina áků naí koly odchází na střední koly s maturitními obory. I to je důkazem, e vzdělávání v naí kole je kvalitní a áci jsou schopni na středních kolách obstát. Nejvíce áků má namířeno na ekonomické obory v Ústí nad Labem, na gymnázia v Lovosicích a Litoměřicích, pedagogickou kolu v Litoměřicích a SOU v Lovosicích.
Jaká je podle vás perspektivní volba střední koly v dnení době?
Co se týká perspektivy, tak si myslím, e v současnosti se nejlépe uplatní ti, co se vyučí řemeslo. Truhláři, zámečníci, stavaři. Ze středních kol pak zdravotní sestry.
Jaký je vá názor na Waldorfské koly?
Waldorfské koly jsou výborná věc. Učí děti pro ivot. Ale nejsou pro vechny děti. Ne vichni mají vybudované domácí zázemí nebo předpoklady pro takové formy učení. Někdo skutečně potřebuje pevná pravidla a přísný kolní reim. Některé metody je dobré pouívat v normálních kolách.
Myslíte, e by bylo pro normální koly přínosné, kdyby se v nich praktikovaly některé učební postupy waldorfských kol?
Ano, některé formy výuky a metody jsou skvělé a vechny koly by si zaslouily je mít zařazené do výuky.
Jaké jsou vae plány do budoucna?
Do budoucna se připravujeme na změny ve kolství týkající se áků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Myslíte inkluzi?
Ano. Inkluze těchto áků přinese spoustu změn jak v organizaci, tak i ve vzdělávání. Ji v současnosti vzděláváme áky se speciálními vzdělávacími potřebami, vytváříme pro ně individuální vzdělávací programy, ve výuce jsou přítomni asistenti pedagoga. Velmi dobře funguje DAP a LOGO poradna, máme kolního psychologa dva výchovné poradce. Máme vypracovanou koncepci kolních poradenských slueb. Do budoucna počítáme s nadstandardní výukou ve vech předmětech tak abychom si udreli status koly, která kvalitně připravuje áky pro ivot.
Ředitelkou jste se stala před několika lety, a proto se nabízí otázka, zda se splnilo vae očekávání ohledně tohoto postu? Usilovala byste o tento post i nyní?
Ve funkci ředitelky jsem pátým rokem. Jako kadá práce má i funkce ředitelky svá pro i proti. Kdybych tuto práci dělat nechtěla, tak bych se určitě nehlásila do konkurzu. Ale protoe při psaní kolního vzdělávacího programu jsme s kolegy měli určitou vizi, tak se řeení přihlásit se do konkurzu přímo nabízelo. Jsem ráda, e jsem ve funkci, práce mě baví. Jsou samozřejmě momenty, kdy je práce sloitá a nepříjemná. Ale to je vude. Znovu bych do toho určitě la, kdybych byla mladí.
Co povaujete za největí úspěch koly od vaeho nástupu do funkce?
Za největí úspěch? Osobně, překonat sám sebe a jít do toho. Protoe se mění celý chod ivota. Člověk má na sobě spoustu odpovědnosti, a tak i ve volnu musí pracovat. jsou tři hlavní úspěchy koly: První je sportovní, kdy ákyně vybojovaly postup do republikového kola v atletickém čtyřboji, a Kristýna Malířová se stala mistryní republiky v této disciplíně. Na tento úspěch jsme jako kola pyní. Pohár, diplom a fotografie máme na čestném místě na chodbě koly. Druhý úspěch byl letos, kdy jsme dokázali vyhecovat rodiče, áky a přátele koly v hlasování soutěe Domestos a vyhrát hlavní výhru 300 tisíc korun na rekonstrukci kolních prostor. Třetí úspěch, e do naí koly chodí stále hodně áků jak z Lovosic tak okolí, líbí se jim u nás a dosahují dobré výsledky.
ČTĚTE: Ředitelka SPG Pavla Matějková: Dnes existuje něco jako středokolská turistika
Rozhovor je součástí studentské sekce blogování multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.