Předvolební glosář: Senátorský souboj David Rath versus Ladislav Chlupáč. Kdo z nich má čestnější úmysly?

David Rath v roce 2015. Reprofoto: Česká televize
David Rath v roce 2015. Reprofoto: Česká televize

/KOMENTÁŘ/ - Bude to jeden z nejmediálnějších letošních soubojů do Senátu. Bývalý ministr zdravotnictví či hejtman David Rath vyzve starostu Litoměřic z ODS Ladislava Chlupáče. Zdá se, že nepravomocně odsouzený politik vede 1:0.

Reklama

Letní pohoda a objíždění vesnických akcí ve volebním regionu pravděpodobně trochu zhořkla starostovi Litoměřic. Ladislav Chlupáč v říjnu 2018 kandiduje do Senátu a jeho "nalajnovanou spanilou jízdu" kazí David Rath.

Právě bývalý středočeský hejtman i po svém nepravomocném odsouzení se rozhodl, že bude kandidovat na senátorský post. Zalíbil se mu přímý souboj právě s Ladislavem Chlupáčem.

Bývalý sociální demokrat vyzve občanského demokrata. Ale tak trochu to je i souboj s Karlem Krejzou, který je poslancem za ODS a dlouholetý místostarosta. Právě o něm se říká, že je hlavním hybatelem dění na Litoměřicku, než-li oficiálně první muž radnice.

SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian

David Rath při ohlášení své kandidatury před litoměřickou věznicí na kameru IDNES.cz doslova řekl, citujme: "České zdravotnictví čelí krizi a jedním z důvodů je i rušení oddělení a nemocnic. A zde se dostáváme k Litoměřicím. Zde je potichu připravována privatizace zdejší nemocnice litoměřickým starostou (Ladislav Chlupáč) a zdejší ODS. Jsem odpůrcem privatizace. Myslím si, že je to krok, který znejisťuje lékaře, znejisťuje sestry. Tento krok vede - ze zkušeností z jiných částí Česka - k redukci zdravotní péče. Připomínám jen příběh nemocnic v Sušici, ve Vrchlabí, ale i v dalších městech, kde třeba Penta již nemocnice má. A musím říci, že třeba ve Vrchlabí, kde jsem také pracoval, sliby nesplnila."

Přestože Ladislav Chlupáč si dává pozor, aby se k opravdu důležitým společenským tématům - kterým jistě je nemocnice v Litoměřicích s rozpočtem kolem půl miliardy korun (je to odhad, nikoliv fakt) - veřejně vyjadřoval, byl pro Litoměřický deník z 2.8.2018 přece jen sdílnější.

Citujme: "To, že ve spojení s nemocnicí užívá (David Rath) slovo privatizace, je naprosto zcestné,“ reagoval starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, který je kandidátem na senátora za ODS a záměr propachtování špitálu dlouhodobě podporuje. Podle něj Rath nemá se zdejším regionem čestné úmysly."

Ladislav Chlupáč se již dříve pro Týdeník Litoměřicko (součást Litoměřického deníku) rozepsal o tom, jak je vše OK. Jinými slovy pacht pro akciovou společnost Nemocnice Litoměřice je úplně v pořádku a ti, kdo to kritizují, si na tom dělají jen předvolební téma.

SOUVISEJÍCÍ: Zdravotní sestra a poslankyně Monika Jarošová: Pravda o nemocnici a pronájmu v Litoměřicích

Asi má pravdu. Jenže ti, co kritizují způsob, jakým je hledán právě nyní před volbami údajný strategický partner (ať jím je kdokoliv), mohou bouchat šampaňské.

A je jedno, zda je to současný senátor Hassan Mezian z ČSSD, kandidát na senátora Josef Šenfeld z KSČM, litoměřická poslankyně a zdravotní sestra z litoměřické nemocnice Monika Jarošová z SPD nebo právě David Rath.

Všichni ti kritizují průběh výběru pachtýře, nebo-li nájemce.

A zatímco Ladislav Chlupáč s Karlem Krejzou za zády doteď se tvářili, že je vše naprosto OK, rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mluví jinak.

To přiznal i Radek Lončák, předseda představenstva Nemocnice Litoměřice, který rovněž patří do party litoměřické ODS.

SOUVISEJÍCÍ: ÚOHS zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích

Bude zajímavé sledovat jak Ladislav Chlupáč, který se po celou svoji politickou kariéru tváří, že má vždy za každých okolností "čestné úmysly" bude bránit jistě výpadům protikandidáta Davida Ratha. U něj je skoro jisté, že i argument rozhodnutí antimonopolního úřadu využije.

Bude ještě legrace, tak si jí jako voliči užijme!

SOUVISEJÍCÍ: Předvolební glosář: Ještě, že máme Ratha, jistě si říkají kandidáti do Senátu...

Reklama

Hodnocení

3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře