Mistr Evropy v kickboxu Jiří Bursa: Rodiče jsou líní vozit děti, za 3 měsíce hvězda z nikoho nebude

Jiří Bursa. Foto: archiv autorky
Jiří Bursa. Foto: archiv autorky

Litoměřice /STUDENTSKÁ VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - „Kickbox už není co býval, chlapi měknou,“ říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz mistr Evropy v kickboxu Jiří Bursa. Současně trénuje své svěřence v Mlékojedech u Litoměřic. Jak srovnává boxerskou scénu před několika lety a nyní?

Reklama

Kolik máte v klubu členů?

Kolem padesáti. Asi dvacet z toho chodí pravidelně, ostatní jsou „rychlokvašky“, často nemají vůli a po pár trénincích skončí. Všechno chce čas, za tři měsíce z nikoho hvězda nebude.

A přicházejí noví?

Sem tam někdo, teď moc nepřibývají. Třeba z původních dvaceti dětí nám zbylo dvanáct. Hodně se na tom podepsalo uzavření mostu do Litoměřic, kde bydlí většina příchozích. Rodiče jsou líní sem děti zavézt.

Jak jsou na tom v dnešní době lidi s fyzickou kondicí?

Čím dál horší. Málo lidí dnes dokáže jet na sto procent. Vládne taková ta „anglická doba“, kdy všichni pomalu tloustnou a raději zůstanou doma na facebooku. Moderní technologie přístup ke sportu výrazně ovlivnily. Mladí už nemají zájem se na ten sport ani přijít podívat.

Takže když srovnáte dnešní úroveň s dobou, kdy jste začínal…?

Chlapi slábnou. Zjistili, že ten sport bolí. Při boxu se s nějakou tou modřinou nebo pochroumaným nosem musí počítat (vždyť sama víš, co to obnáší), je to kontaktní sport. A právě protože se bojí modřinek, je kickbox rozdělován na ta další odvětví, aby to měli jednodušší. My jsme začínali zápas v osm ráno a končilo se třeba až v půl druhé v noci. To dneska nevidíš. Strašně vyměkli.

Když se to tak zhoršuje, jak to vidíte s kickboxem do budoucna?

Pokud se boxerské vedení nezmění, půjde ten sport do háje. Když ve svazu sedí lidi – já jim říkám „knihomolové“ – kteří kickbox nikdy nedělali, budou zápasy o ničem. Ať si sáhnou do svědomí, dneska se kouká jen na peníze. Vždyť kdysi byl kickbox jen plnokontakt. Teď je různě rozdělený. Chlápek může říct, že je mistrem světa v kickboxu. Ale v jakém vlastně, když je tolik odvětví?

ČTĚTE:  Lektorka a tanečnice Lenka Janečková z DMC Revolution: Není to jenom o získávání medailí

Dagmar Petrželková z Centra pro náhradní rodinnou péči: Sponzoři na Divadelní benefici se nikdy nenabízejí sami

Režisér a učitel dramatické výchovy Aleš Pařízek: V současné době nastala renesance divadla

Rozhovor je součástí studentské sekce blogování multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

3.3 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře