Mistr Evropy v kickboxu Jiří Bursa: Rodiče jsou líní vozit děti, za 3 měsíce hvězda z nikoho nebude

Jiří Bursa. Foto: archiv autorkyJiří Bursa. Foto: archiv autorky

Litoměřice /STUDENTSKÁ VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - „Kickbox už není co býval, chlapi měknou,“ říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz mistr Evropy v kickboxu Jiří Bursa. Současně trénuje své svěřence v Mlékojedech u Litoměřic. Jak srovnává boxerskou scénu před několika lety a nyní?

Reklama

Kolik máte v klubu členů?

Kolem padesáti. Asi dvacet z toho chodí pravidelně, ostatní jsou „rychlokvašky“, často nemají vůli a po pár trénincích skončí. Všechno chce čas, za tři měsíce z nikoho hvězda nebude.

A přicházejí noví?

Sem tam někdo, teď moc nepřibývají. Třeba z původních dvaceti dětí nám zbylo dvanáct. Hodně se na tom podepsalo uzavření mostu do Litoměřic, kde bydlí většina příchozích. Rodiče jsou líní sem děti zavézt.

Jak jsou na tom v dnešní době lidi s fyzickou kondicí?

Čím dál horší. Málo lidí dnes dokáže jet na sto procent. Vládne taková ta „anglická doba“, kdy všichni pomalu tloustnou a raději zůstanou doma na facebooku. Moderní technologie přístup ke sportu výrazně ovlivnily. Mladí už nemají zájem se na ten sport ani přijít podívat.

Takže když srovnáte dnešní úroveň s dobou, kdy jste začínal…?

Chlapi slábnou. Zjistili, že ten sport bolí. Při boxu se s nějakou tou modřinou nebo pochroumaným nosem musí počítat (vždyť sama víš, co to obnáší), je to kontaktní sport. A právě protože se bojí modřinek, je kickbox rozdělován na ta další odvětví, aby to měli jednodušší. My jsme začínali zápas v osm ráno a končilo se třeba až v půl druhé v noci. To dneska nevidíš. Strašně vyměkli.

Když se to tak zhoršuje, jak to vidíte s kickboxem do budoucna?

Pokud se boxerské vedení nezmění, půjde ten sport do háje. Když ve svazu sedí lidi – já jim říkám „knihomolové“ – kteří kickbox nikdy nedělali, budou zápasy o ničem. Ať si sáhnou do svědomí, dneska se kouká jen na peníze. Vždyť kdysi byl kickbox jen plnokontakt. Teď je různě rozdělený. Chlápek může říct, že je mistrem světa v kickboxu. Ale v jakém vlastně, když je tolik odvětví?

ČTĚTE:  Lektorka a tanečnice Lenka Janečková z DMC Revolution: Není to jenom o získávání medailí

Dagmar Petrželková z Centra pro náhradní rodinnou péči: Sponzoři na Divadelní benefici se nikdy nenabízejí sami

Režisér a učitel dramatické výchovy Aleš Pařízek: V současné době nastala renesance divadla

Rozhovor je součástí studentské sekce blogování multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí
Údajného pedofila policie nenašla Údajného pedofila policie nenašla
Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO? Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO?

Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni
Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista
Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8 Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období? Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období?
Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu
Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný

Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla
Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou
Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery


Komentáře