Jak se dělá primitivní předvolební kampaň aneb když volič skočí na špek burkinám

Muslimské ženy, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Muslimské ženy, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Někdy pochybuji, že česká veřejnost myslí. Jak je jednoduché vytvořit celospolečenské téma, na kterém se přiživují politici a rozdmýchávají to média kvůli honbě za klikáním. A volič-čtenář to neprokoukne a jen se stává součástí této promyšlené hry.

Reklama

Politici i média potřebují téma. A když zrovna nějaké není "po ruce", tak si ho vymyslím nebo z "komára udělám velblouda".

Třeba téma burkiny.

Nikdo to neviděl, nikdo s tím nemá zkušenosti - ale hlavně, že na to mám názor.

Vše začalo tak, že návštěvník vyfotí koupající se ženu v burkinách v aquacentru v Čestlicích. Snímku se chytne Blesk a následně další média.

Honba za kliky byla odstartována.

Hned se k tomu začnou vyjadřovat politici a vznikají články typu: Šlechtová ano,  Marksová ne.

Problém vlastně neexistuje, ale vytvoříme ho a budeme přiživovat.

Spokojený je nejen majitel akvacentra - všude se zmiňují Čestlice (vlastně takové PR zadarmo), nadšená jsou média. Zvláště ta internetová.

A tak se v "kauze", která vlastně žádnou kauzou není, začnou vyžívat média i politici.

MF Dnes, resp. iDnes.cz udělá pokus a kvůli burkinám jede osazenstvo redakce do Berlína, aby zjistilo, že se tento koupací oděv vlastně nedá ani jen tak sehnat.

Pak vznikne reportហod Máchova jezera. To, že je vlastně o ničem, je vlastně jedno - hlavně že se diskutuje, sdílí a načítají se stránky, neboli protáčí bannerová reklama.

Pak se toho chytnou regionální weby. Takový Deník začne v západních Čechách zjišovat, zda by burkiny povolili třeba do bazénu v městech Plzeňského kraje. O další den se přidávají severní Čechy.

Zde asi vznikl nápad se na tom i politicky přiživit a tak místostarosta Karel Krejza (ODS) - a jen tak náhodou lídr kandidátky ODS v Ústeckém kraji - pronese tvrzení, která se z faktického hlediska dají snadno zpochybnit.

A aby tomu dal "váhu", využije městský web Litoměřic, kde zprávu o problému, který vlastně není, publikuje.

Jenže to je jen začátek této frašky.

Ráno MojeLitoměřicko.cz (součást SeveročeskýDeník.cz) publikuje glosu, ve které upozorňuje na nepravdy a zvláště na skutečnost, že politik ke své vlastní kampani, resp. zviditelnění využívá městský web a nikoliv jiné platformy, které by si sám zaplatil.

A tak na pomoc zřejmě přispěchal bývalý šéfredaktor Litoměřického deníku, toho času redaktor webu Forum24.cz Pavla Šafra. Toho, který nemá rád Andreje Babiše, zatímco inklinuje k ODS. Tak jako zmíněný pan redaktor od Litoměřic.

Tento redaktor de facto jen přepsal článek z webu města Litoměřice a opatřil ho "bombastickým klikacím titulkem."

A světe div se, najednou vznikl synergický efekt.

Politik Krejza tento příspěvek sdílí na své fanouškovské stránce Facebooku o zhruba 500 fanoušcích. Pro efekt sdílení vyzývá všechny ty, co se jim líbí jeho stanovisko, aby dali like.

Aby nebylo nic ponecháno náhodě, stejný příspěvek je i sponzorován, tedy je placený a uměle šířený Facebookem.

Pro politika je to výhodné - řeší téma burkiny, které vlastně žádnou kauzou není - a pro web Forum24.cz je to rovněž výhodné, protože lidé vůbec zjišují, že něco takového existuje a hlavně - dá se zvyšovat čtenost - tudíž vykazovat lepší čísla reálných a unikátních uživatelů.

To není všechno.

Tématu se nechce znovu vzdát iDnes.cz, a tak vznikne článek vycházející z glosy na MojeLitoměřicko.cz. Je v něm poukazováno na to, že Krejza vlastně nikdy burkiny neviděl a že své stanovisko šíří i přes web města.

A vše jede "nanovo". Zase sdílení, zase zvyšování čtenosti - zase reklama. To se pak vydělává...

Když už se to tak dobře rozjelo, Karel Krejza chce téma znovu přiživit. A tak na sociální síti "hecuje" veřejnost.

Ta je tak "zblblá", že vlastně diskutuje o něčem, co vlastně není.

Jenže...

Ostatním médiím je líto, že "nejsou u toho". A tak najednou se Krejza stane hostem tu v Českém rozhlase, tu na TV Barrandov.

Je to takové okurkové téma, které pomine. Ale než se tak stane, ještě aspoň týden to budeme "přiživovat".

PR manažeři budou obvolávat redakce, že mají politika, který je ochoten jít do debaty, poskytnout rozhovor a že je to zajímavé téma pro čtenáře.

Karel Krejza si užije svých pár minut slávy a aspoň na chvíli získá pocit, že už není tím lokálním politikem.

Je třeba novým Konvičkou, Černochem...

A kde dnes jsou, co?

Tento nekonečný seriál funguje dál. Jen se mění politici a redaktoři, kteří jim slouží. Veřejnost si totiž žádá nové příběhy a kauzy. Jedno téma vydrží tak na čtrnáct dní...

Reklama

Hodnocení

3.36 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře