Získají nemocnici v Litoměřicích Číňané? Referendum o tom rozhodne 8. listopadu 2019

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Zní to jako nereálný plán, přesto se to může stát. Pokud obyvatelé Litoměřic s hlasovacím právem nepřijdou k historickému referendu o stále ještě městské nemocnici.

Reklama

Tu radní města v čele se starostou Ladislavem Chlupáčem a místostarostou Karlem Krejzou (oba ODS) chtějí prodat, nebo vládnoucí koalice na litoměřické radnici se rozhodla, že nemocnici už nechce ve vlastnictví města.

A to i přesto, že velká část obyvatel města a regionu Litoměřicka si přeje, aby nemocnice zůstala městu. Avšak aby to bylo právně závazné, musí k referendu přijít přes 7 tisíc obyvatel města a na položenou otázku odpovědět ANO.

Referendum se koná v pátek 8. listopadu 2019 od 10 do 20 hodin ve volebních místnostech, které jsou využívány při jiných volbách.

Co se stane, když nepřijde minimální počet voličů k referendu anebo neodpoví na otázku ANO?

Přestože vedení města tvrdí, že nemocnici v Litoměřicích neprodá soukromému subjektu, je to jen politická proklamace. Kdykoliv to radní města mohou změnit.

Pouze výsledek referenda je právně závazný.

A pokud obyvatelé Litoměřic nechtějí, aby případně nemocnici vlastnili investoři z Číny či USA, měli by přijít k referendu a hlasovat ANO.

O co jde?

Litoměřická radnice od roku 2016 plánovala pronájem nemocnice soukromému subjektu. A vládnoucí ODS s dalšími koaličními stranami udělala několik mezikroků.

Nejprve příspěvkovou organizaci Městská nemocnice v Litoměřicích přeměnila na akciovou společnost Nemocnice Litoměřice. Následně vyhlásila veřejnou soutěž o nájemce, který by provozoval zdravotní péči. V této fázi měly budovy nemocnice zůstat městu.

Mezi favority této soutěže se zařadila česko-slovenská investiční skupina Penta, která vlastní i lokální Litoměřický deník. Výběr nájemce byl nakonec zrušen z rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Po volbách do zastupitelstva města na podzim 2018 došlo k zásadnímu obratu. V březnu 2019 radní rozhodli o zadání analýzy k prodeji 100 procent akcií Nemocnice Litoměřice a v červenci 2019 o zvýšení kapitálu vložením nemovitostí nemocnice do akciové společnosti.

Jinými slovy radní Litoměřic chtěli prodat nemocnici komplet - jak poskytování zdravotní péče, tak i budov. Těsně před konáním referenda ale radní města tvrdí opak - že nemocnici  soukromému subjektu prodat nechtějí.

Jenže třeba Penta (jeden z favoritů) stále tvrdí, že chce vstoupit do litoměřické nemocnice.

To ale není všechno.

Je možné, že pokud by Penta získala nemocnici v Litoměřicích, nakonec by její zdravotnický byznys zaparkovaný v Penta Hospitals International mohli vlastnit investoři z Číny. Ti společně s Američany a Italy mají být osloveni, uvedl slovenský časopis Trend. Penta se totiž rozhodla najít minoritního partnera, který vstoupí do zdravotnického byznysu Penty na Slovensku, v Polsku a České republice.

Sama Penta tedy bude pro zdravotnický byznys hledat strategického partnera. Oficiálně podle Trendu je to kvůli získání know-how a dalších financí. Neoficiálně podle Trendu je snaha Penty ochránit svůj zdravotnický byznys na Slovensku.

Spoluvlastník z vyspělé země by jí mohl pomoci se bránit proti případné regulaci nebo politickým rozhodnutím, která by jí chtěla ze zdravotnictví vytlačit. To se týká hlavně Slovenska, kde je Penta ve zdravotnictví největším hráčem, ale i Polska.

Penta byla naposledy vytlačena ze Sušice. Tamní nemocnici opět převzalo město.

Toto je komerční sdělení: SeveročeskýDeník.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více zde

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře