Občané Litoměřic dali jasně najevo, že s privatizací nemocnice nesouhlasí

Lékař, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Lékař, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

V pátek 8. listopadu 2019 od 10 do 20 hodin probíhalo první referendum v Litoměřicích, a to o budoucnosti nemocnice. K hlasování se dostavilo celkem 10 108 voličů z nichž 96 % zaškrtlo odpověď ANO.

Reklama

Tím Litoměřice jako jediné větší město dosáhlo historicky prvního platného a závazného referenda pořádaného mimo termín  voleb, navzdory všem statistikám.

Nyní se radní města musí podvolit vůli občanů a zachovat nemocnici v majetku obce, kraje nebo státu.

Zastupitelé sice nejprve odmítli vyhlásit referendum podle návrhu přípravného výboru, který podpořilo podpisem více než 5 tisíc občanů města, ale pod tlakem veřejnosti nakonec vyhlásili alespoň své vlastní referendum s podobnou otázkou, i když v jiném, zcela nevhodném termínu.

Statistiky totiž jasně ukazují, že pokud se ve městech velikosti Litoměřic konalo referendum mimo termín voleb, ještě nikdy k němu nepřišel dostatečný počet lidí, aby byl jeho výsledek platný a pro zastupitele závazný.

"Jsem opravdu ráda, že více než 53% litoměřičanů využilo demokratického nástroje, spojilo se a přišlo vyjádřit své stanovisko radním našeho města. A tím ukončili veškeré pokusy o jakýkoliv převod nemocnice do soukromých rukou. Všem, kteří se zúčastnili a vyslovili se pro zachování nemocnice ve veřejném vlastnictví moc děkuji," neskrývala své nadšení Alena Rožcová, která jako zmocněnkyně přípravného výboru a členka petičního výboru od března 2019 bojuje za zachování nemocnice především ve vlastnictví města.

"S termínem referenda, které vyhlásilo město jsme od začátku nesouhlasili. Účast jsme přesto velmi usilovně propagovali kampaní, se kterou nám pomohli právě lidé z Litoměřic a okolí a zvláště pak zaměstnanci nemocnice. Jak šířením mezi své známé, tak svými finančními dary  nebo pomocí například s distribucí letáků. Velmi za vše děkujeme! Velkou podporou nám byli také lidé z Nadace Via, která nám poskytla jak finanční tak odbornou pomoc,"
dodala lékařka Lucie Horáková.

Vedení města a nemocnice již několikrát změnilo své plány.

V loňském roce vyhlášené koncesní řízení na pronájem nemocnice zastavil ÚOHS.

Po negativní reakci veřejnosti na březnové schválení záměru prodeje 100% akcií nemocnice přišlo v červnu s návrhem převést soukromému partnerovi alespoň podíl 49%.

V červenci pak začali připravovat převod budov nemocnice z vlastnictví města do prodávané akciové společnosti Nemocnice Litoměřice.

A po podání návrhu přípravného výboru na vyhlášení referenda deklarovali v srpnu záměr převést nemocnici na Ústecký kraj a jím vlastněnou Krajskou zdravotní.

Ani po několika měsících však jednání s krajem příliš nepokročila a ani slibované nezávazné memorandum stále ještě není podepsáno. Zda bude tento záměr skutečně realizován, anebo si město nemocnici nakonec ponechá, ukáže až čas.

Na závěr lékařka Zdenka Klementová shrnula stanovisko přípravného výboru slovy:  "I přestože jsme na začátku preferovali nemocnici ve vlastnictvi města, pokud by ji mělo vedení nadále cíleně destabilizovat a další 3 roky likvidovat, tak považujeme převod na Krajskou zdravotní za jediné možné řešení.“

Toto je komerční sdělení: SeveročeskýDeník.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více zde

Reklama

Hodnocení

2.42 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře