Čeští a norští vědci vyřkli tvrdý verdikt: Ústecký kraj vypadá, že je ztracený, vyplývá z výzkumu

27. duben 2017 | 10:05 | Ústecko
Logo Vize pro ČeskoLogo Vize pro Česko

ÚSTECKÝ KRAJ - Periferním oblastem by pomohlo, kdyby se jejich univerzity více soustředily na lokální potřeby. To je jeden ze závěrů projektu podporovaného norskými fondy s názvem Příspěvek vysokého školství k posílení socio-ekonomického rozvoje periferních regionů v Norsku a České republice.

Vědci ve svých zemích zkoumali po třech periferních oblastech. V Česku se zaměřili na Vysočinu,  Olomoucký a Ústecký kraj. Výsledky dvouletého projektu shrnul na debatě Vize pro Česko v Ústí nad Labem sociolog Libor Prudký z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

„Každý kraj je na tom úplně jinak. Z hlediska perspektivy občanů, jejich očekávání do budoucna, jsou na tom obyvatelé Ústeckého kraje nejhůře. Ten kraj vypadá, že je ztracený. Vysočina je venkovský kraj s malými obcemi a nejnižším příjmem hned po Karlovarském kraji, avšak s nejspokojenějšími lidmi. Olomoucký kraj je rozdělený na dvě nesourodé části,“ přiblížil Libor Prudký.

Právě Ústeckému kraji byla věnována debata, které se zúčastnil i náměstek hejtmana pro školství Petr Šmíd (SPO) nebo proděkan pro vnější vztahy Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Pavel Kuchař.

„Ve světě se ví, že velké transformace území, kde se zhroutil průmysl, na němž stála veškerá ekonomika, jsou spojeny s tím, že tam měly univerzity rozhodující vliv. Hovořím třeba o Porúří, Manchesteru a Liverpoolu, Detroitu. Univerzity tam jednak dávaly impulzy pro vědeckotechnický rozvoj a inovace a napravily to, co se propadlo, jednak přinesly velký počet nových zaměstnaneckých míst,“ popsal Libor Prudký.

Regionální univerzity podle sociologa Libora Prudkého neplní zcela roli, jakou by hrát měly. Vysoké školy v ČR svou tzv. třetí roli, tedy působení na rozvoj regionu, naplňují velmi málo. Přitom by to pomohlo jak regionům, tak školám.

„Při respektování potřeb regionu by došlo samo o sobě k tomu, že by vysoké školy ozdravěly. Dnes jsou právem kritizovány, že produkují davy lidí, kteří jsou občas nepoužitelní. Třetí role je výzva,“ řekl Libor Prudký.

Podle sociologa kritéria pro hodnocení vysokých škol fakticky vedou  ke zhoršování jejich úrovně. „A to tlakem na zvětšování počtů studentů a faktickým snižováním kritérií při výuce a také obludným nárůstem často pseudovědecké činnosti, kterou musí školy kvůli financování produkovat a hlavně vykazovat,“ uvedl.

Přitom působení v regionu a přímé spojení s jeho potřebami by podle Prudkého vedlo i k vyššímu uplatnění absolventů, ale především k nárůstu celkové kulturní a vzdělanostní úrovně a ta je klíčem k rozvoji periferií.

„Nejde jen o zadávání témat diplomových a dalších prací, ale i o společné projekty s firmami, pomoc obcím a sdružením obcí, analýzy potřeb regionů, spolupráci na vzdělávání na středních školách,“ nastínil možnosti Libor Prudký.

Kompletní sociologické výsledky jsou popsány v knize: Prudký L. (ed.), Šmídová M., Vojtíštková K., Kraje, periferie, hodnoty (Možnosti periferních krajů na cestě za dobrými hodnotami.  Vydalo CDK Brno, 2016. A na webových stránkách Centra pro studium vysokých škol, v.v.i. Praha, které je hlavním řešitelským pracoviště výzkumů.

Analýza je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jsme zklamaní, ale páté místo je přesto úspěch, říká teplický Martin Fillo

Jsme zklamaní, ale páté místo je přesto úspěch, říká teplický Martin Fillo

28/5 / SPORT / TEPLICE - Fotbalisté Teplic v posledním ligovém kole ztratili šanci na postup do Evropské ligy a v tabulce skončili až na pátém místě za Mladou Boleslaví. Pohárový gól mohl vstřelit ve druhém poločase v duelu s Duklou záložník Martin Fillo, ve vyložené šanci ale branku netrefil. Následně Martin Fillo hodnotil zápas s Duklou i celou sezónu.


Spotřebitelským úvěrům se nebývale daří. Za březen jsme si půjčili 11 miliard

Spotřebitelským úvěrům se nebývale daří. Za březen jsme si půjčili 11 miliard

24/5 / ŽIVOTNÍ STYL / Žít v dnešní době na dluh je asi moderní. Alespoň to vyplývá z výzkumů, které nedávno zveřejnila Česká národní banka. Nějaký druh půjčky (spotřebitelský úvěr nebo hypotéku) má dnes každý třetí obyvatel České republiky.


Emma Smetana zazpívá na ústeckém hlavním nádraží

Emma Smetana zazpívá na ústeckém hlavním nádraží

23/5 / KULTURA / ÚSTÍ N.L. - Už v pátek 26. května mohou kolemjdoucí i fanoušci Emmy Smetany vidět tuto zajímavou zpěvačku na ústeckém hlavním vlakovém nádraží. Smetana si vybrala Ústí v rámci svého turné "Mezi vlaky".


Konec legendy, Štěpán Vachoušek končí kariéru. Vachy, díky!

Konec legendy, Štěpán Vachoušek končí kariéru. Vachy, díky!

23/5 / SPORT / TEPLICE - Už s předstihem oznámil konec fotbalové kariéry teplický záložník Štěpán Vachoušek. Na konci května odehraje poslední zápas proti Dukle Praha a pak pověsí kopačky definitivně na hřebík. Bývalý reprezentant České republiky a hráč Slavie, Sparty, Olympique Marseille či Austrie Vídeň se loučí s kariérou v teplickém dresu, ve kterém před 19 lety vstoupil do seniorského fotbalu.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516