Startuje hudební festival Lípa Musica 2016

14. září 2016 | 01:59 | Českolipsko
Momentka z festivalu Lípa Musica. Foto: archiv pořadatelMomentka z festivalu Lípa Musica. Foto: archiv pořadatel

ČESKÁ LÍPA - Jubilejní 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude ve středu 14. září 2016 v českolipské bazilice Všech svatých zahájen. Slavnostního úvodu se ujme světoznámý hornista Radek Baborák se svým ansámblem Česká Sinfonietta a triem německých hostů.

Ze závažných rodinných důvodů však v České Lípě nevystoupí avizovaní sólisté - Bence Bogányi – fagot a Clara Dent – hoboj. Místo nich se sólových partů ujmou renomované německé umělkyně Sophie Dartigalongue - sólofagotistka orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie a hobojistka Viola Wilmsen, která kromě sólové kariéry působí u prestižního Německého symfonického orchestru Berlín. Ke změně program nedochází. V tuto chvíli na zahájení festivalu zbývá cca 20 vstupenek. Festival bude v neděli pokračovat varhanním recitálem v Prysku, na kterém se představí přední polský varhaník Władysław Szymański.

Lípa jásá

Radek Baborák se na MHF Lípa Musica již v minulosti několikrát představil: „Na festivalové koncerty mám já i moji spoluhráči ze souboru hezké a pozitivní vzpomínky. Skvělé publikum, výborná organizace a ojedinělé prostory kde jsme hráli,“ vzpomíná sám Baborák.

Tentokrát do České Lípy přiváží svou Českou Sinfoniettu s klasickým programem – Mozartem a Beethovenem. „Ambicí a motorem je překračovat standard, na který jsou posluchači navyklí, a vtáhnout je do skladeb, které v ten neopakovatelný časoprostor koncertů slyší a pokud možno při tomto výletu do fantazie s Českou Sinfoniettou něco prožijí,“ dodává Baborák.

14. 9. 2016, 19:00 – bazilika Všech svatých v České Lípě
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie Es dur pro flétnu, hoboj, lesní roh, fagot a orchestr, K. 297B
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 2 D dur, op. 36

Sophie Dartigalongue – fagot (Německo),
Viola Wilmsen – hoboj (Německo),
Pirmin Grehl – flétna (Německo),
Radek Baborák – lesní roh

Sophie Dartigalongue
pochází z Francie. Původně se věnovala hře na klarinet a kytaru, ty ale v roce 2003 vystřídala a fagot, který studovala na konzervatoři v Lyonu u C. Colomba a J. Pignoly. V roce 2011 byla přijata do Karajanovy Akademie v Berlíně, kde ve studiích pokračovala u D. Damiano. V roce 2012 zvítězila v konkurzu do Berlínské filharmonie a v roce 2015 se stala sólofagotistkou orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie.  Sofie má na svém kontě řadu úspěchů z mezinárodních soutěží. Jako sólistka se představila se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, Mnichovským komorním orchestrem, Vídeňským komorním orchestrem, SWR orchestrem Stuttgart a mnoha dalšími. Z festivalových pódií navštívila Beethoven Bonn Festival, Fagotový Festival Beijing, International Double Reed Conference, Lucerne Festival, BBC Proms, La Côte Saint André Festival nebo Salcburský festival.

Viola Wilmsen se po vítězství v prestižní hobojové soutěži v roce 2009 v Japonsku stala rychle žádanou sólistkou a komorní hráčkou. Hoboj studovala u Diethelma Jonase v Lübecku, Jacquese Tyse v Paříži a Dominika Wollenwebera v Berlíně. Její životopis nabízí úctyhodný počet úspěchů v řadě předních evropských hudebních soutěží. V roce 2012 se stala sólohobojistkou Německého symfonického orchestru Berlin. Předtím tento post zastávala Německé opeře Berlín. Jako sólistka se představila s Mnichovským komorním orchestrem, Hamburskou Cameratou, Haydnovým orchestrem či Klasickou filharmonií Bonn. Hostovala v orchestrech ve Státní opeře v Berlíně, Frankfurtu, u Bamberských symfoniků, Berlínského rozhlasového orchestru či Berlínské filharmonie a spolupracovala s dirigentskými hvězdami, jakými jsou Valerij Gergijev, Riccardo Chailly, Christoph Eschenbach, Vladimir Ashkenazy či Andris Nelsons.

Meditace a monumentalita

V neděli bude festival pokračovat varhanním recitálem v Prysku, na němž se představí vynikající osobnost z Polska – hudebník a vysokoškolský pedagog Władysław Szymański, který se nedávno stal i rektorem Katowické univerzity.

18. 9. 2016, 17:00 – kostel sv. Petra a Pavla v Prysku

Dietrich Buxtehude (1637-1707): Praeludium in g
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621): Variationen Mein junges Leben hat ein End
Jan Pieterszoon Sweelinck: Fantasia auf die Manier eines Echo
John Stanley (1712-1786): Voluntary from op. 5
Giovanni Morandi (1777-1856): Offertorium
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1849): Präludium und Fuge c-moll op.37, Nr. 1
Władysław Żeleński (1837-1921): Preludium pastorale
Johann Sebastian Bach (1685-1750): Fantasie und Fuge a-moll BWV 561

Władysław Szymański – varhany


Vstupenky jsou k dostání online na webu festivalu www.lipamusica.cz, v českolipské festivalové kanceláři, vybraných koncertních místech a také v síti Colosseum Ticket společnosti Perfect system. Doprodej vstupenek bude probíhat ve večerní pokladně před koncerty přímo na místě.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Chtěl ukrást kabel, za trest dostal elektrickým výbojem

Chtěl ukrást kabel, za trest dostal elektrickým výbojem

22/7 / KRIMI / TEPLICE - Jak funguje elektřině patrně nevěděl zloděj kabelu z Teplic. Když odřízl kus vysokonapěťovaného kabelu, pochopitelně ho zasáhl elektrický výboj, který ho málem zabil.


Jak se dělá primitivní předvolební kampaň aneb když volič skočí na špek burkinám

Jak se dělá primitivní předvolební kampaň aneb když volič skočí na špek burkinám

21/7 / BLOG / Někdy pochybuji, že česká veřejnost myslí. Jak je jednoduché vytvořit celospolečenské téma, na kterém se přiživují politici a rozdmýchávají to média kvůli honbě za klikáním. A volič-čtenář to neprokoukne a jen se stává součástí této promyšlené hry.


Peklo na silnici. Přes Česko i v okolních zemích projedou tisíce aut

Peklo na silnici. Přes Česko i v okolních zemích projedou tisíce aut

21/7 / ZPRÁVY / ČR - V západní Evropě začínají hlavní prázdniny pro lidnaté regiony. Počítat o víkendu (22. - 23.7.2017) musí řidiči s hustou dopravou a očekávají se i kolony. A to nejen na českých silnicích, ale i v okolních zemích.


Počasí: Jako v prádelně s lokálními silnými bouřkami

Počasí: Jako v prádelně s lokálními silnými bouřkami

20/7 / ZPRÁVY / ČR - Vysoké teploty, četné bouřky a vysoká vlhkost vzduchu. Počasí v Česku do konce tohoto týdne má mít tyto jevy.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516