Ústecký kraj chce vytipovat místa pro spalovny. Hledat je má hospodářská komora

23. leden 2014 | 14:28
Továrna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comTovárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Ústecký kraj - Vytipujte vhodná místa pro stavbu spaloven. Takový úkol zadal Ústecký kraj Krajské hospodářské komoře Ústeckého kraje. V regionu už nyní probíhají dískuse o třech takových zařízeních: v Komořanech, u Chabařovic a Tušimic.

Ústecký kraj odsouhlasil k podepsání Prováděcí smlouvu pro rok 2014, která je součástí Rámcové smlouvy o vzájemné spolupráci mezi krajem a Krajskou hospodářskou komorou Ústeckého kraje.  V kapitole Životní prostředí je ve smlouvě napsáno: Je třeba vytipovat místa pro umístění spaloven odpadů.

Právě spalovny jako způsob odstraňování odpadů místo ukládání na skládky zvolila ve strategii předchozí Nečasova vláda a pokračovala v ní i premiéra Jiřího Rusnoka. Ekologové jsou ale dlouhodobě proti.

"Politici a úředníci by neměli připustit, aby se Česku pálilo osmkrát více odpadu než dnes. Mnoho cenných surovin by tak prolétlo komíny spaloven, jejich brány by pak opustilo i podstatně vyšší množství toxických látek, jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny," napsalo v tiskové zprávě na konci prosince 2013 sdružení Arnika. A připojila se k připomínkování Státní energetické koncepce (ASEK).

„Z návrhu energetické koncepce čiší snaha vytěžit a spálit vše, co se naskytne – plasty, papír, kompostovatelný materiál, uhlí. Osminásobná kapacita spaloven odpadů a navýšení spalování odpadů, které přináší aktualizace koncepce, představuje velký problém pro životní prostředí a zdraví obyvatel České republiky i ekonomickou zátěž generací po nás. Neuvěřitelných téměř pět milionů tun odpadu by podle plánů navržených ministrem průmyslu Ciencialou měly pohltit současné a nově vzniklé spalovny v Česku. Reálnými dopady tohoto šíleného plánu na peněženky českých domácností i životní prostředí se autoři dokumentu vůbec nezabývají,“ komentuje navrhovanou podobu energetické koncepce vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj Jan Nezhyba ze sdružení Arnika.

Podle sdružení brány spaloven na téměř pět milionů tun odpadů ročně opouštělo každý rok téměř sto třicet tun nebezpečného arzenu. "Ten je obsažen ve strusce a popelu z pecí. Tu se však kvůli nedokonalé legislativě daří certifikovat jako stavební materiál, odkud mohou problematické látky unikat do životního prostředí," konstatovala Arnika.

V Ústeckém kraji je spalovna odpadů - průmyslové nebezpečné odpady, odpady ze zdravotní a veterinární péče - v Trmicích (SITA). Další "spalovnou" ostravských kalů je Čížkovická cementárna Lafarge, která nebezpečný odpad pod názvem Geobal 4 využívá jako palivo pro výrobu cementu.

"Pravá" spalovna by měla vzniknout v Mostě - Komořanech, kde firma United Energy usiluje o vybudování přidruženého spalovacího zařízení k Teplárně Komořany.  Další zařízení na recyklaci pneumatik chtějí postavit další dvě firmy: u Chabařovic a u Tušimic.

ČTĚTE: Kauza spalovna Tušimice: Kraj projekt poslal k ledu, kvůli EIA

-ag-

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

17/8 / SPORT / VARNSDORF - Takhle špatný vstup do Fortuna národní ligy si fotbalisté Varnsdorfu určitě nepřáli. Po třech kolech je "Vanďák" v tabulce druhé ligy poslední a už stihl vypadnout z MOL Cupu. Kouč Zdeňko Frťala zůstává ale pozitivní.


Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516