Ústecký kraj čeká problémy se záchrankou. Lékaři chybí zejména na Žatecku

19. prosinec 2013 | 01:12
Sanitka libereckých záchranářů, ilustrační foto. Foto: Milan SmutnýSanitka libereckých záchranářů, ilustrační foto. Foto: Milan Smutný

Ústecký kraj - Nedostatek lékařů na krajské záchrance může od ledna 2014 způsobit výjezdy sanitek bez zdravotníka. Na severu Čech je nejhorší situace především na Žatecku.

Záchranná služba Ústeckého kraje omezí v roce 2014 výjezdy sanitek s lékařem. Má jich totiž nedostatek a nový zákoník práce sníží limity na přesčasy těm stávajícím.

V některých částech Ústeckého kraje podle vedení kraje nebude možné udržet model při výjezdu: řidič, záchranář, lékař.

"Na Děčínsku je situace stabilní a změny se nepředpokládají, vyjma České Kamenice, kde je posádka s lékařem a může se stát, že zůstane jen přes den, zatímco noční směna by byla se záchranářem," uvedla krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

"Ne při každém výjezdu je to nutné a je mnoho případů po celé republice, kdy sanitka vyjíždí bez lékaře. Po novém roce se na Litoměřicku nic nemění. Zatím," konstatoval ředitel záchranné služby Ilja Deyl. Právě o Lovosicku se hovoří jako o oblasti, kde by k výjezdům mohly jezdit jen sanitky bez lékaře.

Nejhorší situace v Kadani, Podbořanech a Žatci

Jako rizikové jsou vnímány základny záchranné služby v Kadani, Podbořanech a Žatci.

"V aktuálním návrhu na pokrytí kraje posádkami  ZZS se jeví Podbořansko jako problematické. Se změnou se nepočítá už od začátku roku, ale může k ní případně dojít po vyhodnocení situace za první dva měsíce roku," konstatovala Magdalena Hanáčková.

"V návrhu je varianta, že stávající posádka rychlé lékařské pomoci by zůstala přes den (7 – 19 hodin), v noci by místo ní byla posádka se záchranářem a k dispozici pro akutní případy, tzv. systém setkávání (lékař přijíždí pacienta ošetřit na místo, ale nedoprovází jej do nemocnice, to už obstará posádka se záchranářem) by sloužila lékařská posádka ze Žatce," vysvětlila krajská mluvčí.

Podle Magdaleny Hanáčkové aktuálně je na Podbořansku RZP, která zůstává. "Může se však stát, že bude omezena pro denní výjezdy a v noci by místo ní byla RZP. Na Žatecku zůstává stávající stav beze změny. Tam zatím hodiny odsloužené přesčas vzhledem k počtu lékařů nejsou kritické. Jinak zůstává stávající stav zachován."

Situace se může během roku zhoršit

"Opakuji ještě jednou. Nemohu zaručit, co bude. Ale od ledna se zatím nic nemění v celém litoměřickém okrese," podotkl ředitel záchranné služby Ilja Deyl.

Právě Ilja Deyl o situaci v souvislosti s novým zákoníkem práce hovořil s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. "Obecně je malý zájem o tuto práci. Finanční ohodnocení zatím nebyl takový problém, protože si lékaři mohli přivydělat díky přesčasům, to už ovšem nepůjde," dodala Magdalena Hanáčková.

Nový zákoník práce říká, že od 1. ledna 2014 budou smět zdravotníci stejně jako ostatní zaměstnanci odpracovat přesčasy jen v průměru osm hodin přesčasů týdně, tedy nejvýše 461 hodin za rok. Podle Oldřicha Bubeníčka je tento limit v některých základnách překročen dvojnásobně.

-im-

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

17/8 / SPORT / VARNSDORF - Takhle špatný vstup do Fortuna národní ligy si fotbalisté Varnsdorfu určitě nepřáli. Po třech kolech je "Vanďák" v tabulce druhé ligy poslední a už stihl vypadnout z MOL Cupu. Kouč Zdeňko Frťala zůstává ale pozitivní.


Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516