Poplatek za pobyt v nemocnici skončil. Krajská zdravotní prohloubí ztrátu

2. leden 2014 | 15:15
Operační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSPOperační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP

Ústecký kraj, Liberecký kraj - Pacienti už nemusí od ledna 2014 platit 100 korun denně za hospitalizaci v nemocnici. Ty ale musí najít další peníze, které jim zrušením poplatků budou chybět.

Pět krajských nemocnic v Ústeckém kraji, další nemocnice na Liberecku či střední a malé nemocnice na severu Čech, musí řešit financování pro rok 2014. Od 1. ledna totiž pacienti nemusí platit poplatky za hospitalizaci.

To se týká i psychiatrických léčeben, lázní nebo léčeben dlouhodobě nemocných. Tyto poplatky byly zrušeny nálezem Ústavního soudu z loňského července.

Původně ale vše mělo být jinak. Ministerstvo zdravotnictví podalo návrh na snížení poplatků ze stokoruny na 60 korun za den bez časového omezení s tím, že by od platby byly osvobozeny děti do 18 let věku. Tento návrh byl přijat vládou, avšak nová Poslanecká sněmovna zamítla jeho přijetí ve zkráceném projednávání. Další osud poplatků je v rukou poslanců nově tvořící se koalice.

I nadále některé poplatky zůstávají. A to jsou poplatek za návštěvu pohotovosti bez omezení věku (90 Kč), dále poplatek za návštěvu lékaře od 18 let věku (30 Kč) a také poplatek za výdej léků na předpis (30 Kč) za recept (nikoli za položku na receptu).

„Reálně přijdeme o 700 tisíc korun měsíčně, ročně o osm milionů korun. Peníze jsme přitom investovali do materiálu. Pro nás je to znatelný zásah do hospodaření,“ řekl ředitel litoměřické nemocnice Radek Lončák.

„Peníze z poplatků byly zahrnuty do hospodaření nemocnice. Počítali jsme to a pro roudnickou nemocnici to znamená výpadek 400 až 500 tisíc korun měsíčně. Náhradu za zrušené poplatky nám nikdo nedá,“ konstatoval ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou Tomáš Krajník.

Výpadek pocítí i velké nemocnice sdružené  v Krajské zdravotní - tedy v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně, Mostě a Chomutově. Zde výpadek bude řádově v několika desítek milionů korun za rok.

Krajské nemocnice, jejimž zřizovatelem je Ústecký kraj, navíc tíží 320 milionová ztráta za rok 2013. Podle vedení Krajské zdravotní za takový propad může ministerská úhradová vyhláška.

Ta postihla všechny nemocnice v Česku. Podle ředitele roudnické nemocnice nepomůže ani nová pro rok 2014. „Ta sice zrušila individuální základní sazbu a srovnala to na stejnou úroveň v rámci technické sazby. Jenže to vůbec neřeší poplatky za hospitalizaci. Stát sice tvrdí, že dojde ke kompenzaci u státních pojištěnců na úrovni pojišťoven, to ale nemocnice nemusí vůbec pocítit,“ dodal Tomáš Krajník.

-ig-

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

17/8 / SPORT / VARNSDORF - Takhle špatný vstup do Fortuna národní ligy si fotbalisté Varnsdorfu určitě nepřáli. Po třech kolech je "Vanďák" v tabulce druhé ligy poslední a už stihl vypadnout z MOL Cupu. Kouč Zdeňko Frťala zůstává ale pozitivní.


Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516