Kraj omezí sociální ústavy. Chce podporovat chráněné bydlení

15. leden 2014 | 11:50 | Litoměřicko
Liběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czLiběšický zámek, ve kterém je sociální ústav. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Více chráněného bydlení než klasické sociální ústavy péče, to chce v následujících letech podporovat Ústecký kraj. Ten je zřizovatelem několika ústavů v kraji.

Uvažované změny jsou popsány ve Strategii rozvoje sociálních služeb Ústeckého kraje. Ta vznikla jako dokument vypracovaný Pracovní skupinou rozvoje sociálních služeb v reakci na nedostatečné financování sociálních služeb ze strany státu a rostoucí finanční zátěže Ústeckého kraje jako zřizovatele.

"Ústecký kraj jako zřizovatel 14 příspěvkových organizací v oblasti sociálních služeb se dlouhodobě potýká se značnou finanční zátěží v této oblasti, a to zejména v důsledku státní dotační politiky od změny financování sociálních služeb (s účinností nového zákona od 1.1.2007). Nemůžeme ovšem neustále snižovat zátěž šetřením. Přijetím maximálně možných úsporných opatření by došlo k útlumu a stagnaci rozvoje sociálních služeb, dále by byly financovány pouze opravy majetku Ústeckého kraje v rozsahu havarijních stavů, což by mělo v budoucnu vliv na nárůst v oblasti investic,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Podle radního pro sociální věci Martina Kliku (ČSSD) část objektů, ve kterých jsou poskytovány pobytové sociální služby, je vysoce ekonomicky náročná na provoz. "Vynaložené prostředky na opravy a udržování těchto budov přesto nevedou k naplnění ani k přiblížení standardu na ubytování. Proto se budeme řídit doporučeními nerozšiřovat zřizovatelské funkce o další zařízení sociálních služeb pro seniory, dokončení transformačních procesů, opuštění památkově chráněných budov, snižování energetické náročností budov a snižování provozních nákladů a ekologické zátěže.“

Konec ústavu v Liběšicích?

Některé ústavy proto čeká stěhování. To je případ ústavu v Liběšicích na Litoměřicku, který sídlí v historickém objektu bývalého zámku. Budova je podle posledního posudku v havarijním stavu. Kraj se rozhodl budovu nerekonstruovat a část klientů by proto měla přejít do chráněného nebo komunitního bydlení, ostatní do jiných ústavů.

Kraj také nepočítá, že by rozšiřoval kapacity domovů pro seniory, kterými je zřizovatel. Podle Martina Kliky by se kraj soustředit na specializované sociální služby, například domovy se zvláštním režimem.

-im-

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

17/8 / SPORT / VARNSDORF - Takhle špatný vstup do Fortuna národní ligy si fotbalisté Varnsdorfu určitě nepřáli. Po třech kolech je "Vanďák" v tabulce druhé ligy poslední a už stihl vypadnout z MOL Cupu. Kouč Zdeňko Frťala zůstává ale pozitivní.


Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516