Kauza spalovna Tušimice: Kraj projekt poslal k ledu, kvůli EIA

1. leden 2014 | 03:37
Chladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměruChladící modul PTR. Foto: Převzato z dokumentace oznámení záměru

Ústecký kraj, Tušimice - Spalovna pneumatik v Tušimicích zatím nebude. Proti projektu se například kromě Arniky postavil i Krajský úřad Ústeckého kraje.

Nedaleko Tušimic mělo být postaveno průmyslové zařízení pro zpracování drcených pneumatik a následné spalování vzniklých produktů s kapacitou přes 20 000 tun přijatých pneumatik za rok. Oficiálně zařízení pro energetické využití odpadu metodou termolytického rozkladu.

Záměr byl oznámen v březnu 2013, v dubnu 2013 bylo zahájeno zjišťovací řízení, ve stejném měsíci ekologická organizace Arnika podala připomínky. Podle krajské mluvčí Magdaleny Hanáčkové zjišťovacím řízením byl zatím projekt ukončen.

"Společnost předložila záměr. Ten byl posouzen se závěrem, že má významný vliv na životní prostředí. Nyní je tzv. míč na straně firmy, která musí předložit odborně zpracovanou dokumentaci a bude zahájen proces posuzování vlivu na životní prostředí," sdělila Magdalena Hanáčková. "To obnáší zveřejnění, zpracování oponentního posudku, případně i veřejné projednání. Žádné lhůty pro předložení dokumentace ovšem nejsou, je to dobrovolné rozhodnutí společnosti, kdy a zda vůbec bude pokračovat."

Podobné zařízení i u Chabařovic

Podle Arniky ministerstvo životního prostředí i Česká inspekce životního prostředí považují pyrolýzní zplyňování pneumatik za spalovnu. Investor to však odmítá a řadí svůj záměr do jiné kategorie, tak aby nemusel naplňovat platné emisní limity pro spalování odpadu ve spalovnách.

Zařízení patří mezi několik podobných záměrů s technologií PTR Simul, pro které v současné době v Česku probíhá proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

Podobné zařízení by mělo vzniknout i u Chabařovic na Ústecku. V případě tušimické spalovny stojí za projektem karlovarská firma Light Rays.

"Není jasné, jaké složení má mít pyrolýzní plyn a olej. Investor také nezvolil nejlepší technologii pro čištění pyrolýzního plynu průchodem přes aktivní uhlí. Obáváme se možnosti úniku dioxinů a těžkých kovů do ovzduší či odpadů. Chybí také například analýza a porovnání s aktuálním plánem odpadového hospodářství kraje," uvedla Arnika.

-im-

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

17/8 / SPORT / VARNSDORF - Takhle špatný vstup do Fortuna národní ligy si fotbalisté Varnsdorfu určitě nepřáli. Po třech kolech je "Vanďák" v tabulce druhé ligy poslední a už stihl vypadnout z MOL Cupu. Kouč Zdeňko Frťala zůstává ale pozitivní.


Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516