Kauza Collegium Bohemicum: V ohrožení je muzeum i riziko vrácení evropské dotace

27. leden 2014 | 03:00 | Ústecko
Blanka Mouralová. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czBlanka Mouralová. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Spor o 50 milionů korun, které nutně potřebuje od státu vědecká a kulturně-vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, může vyústit až v krach česko-německého projektu. Navíc pro město Ústí nad Labem by to znamenalo vrácení až 337 milionů evropské dotace, která byla určena pro rekonstrukci budovy muzea.

V Ústí nad Labem doutná problém, který může přerůst až k mezinárodní ostudě. Obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum se dostala do finančních potíží a hrozí riziko, že nedokončí plánovanou rozsáhlou expozici o česko-německých vztazích.

Projekt je přitom kladně vnímán jak v Berlíně, tak ve Vídni. V minulosti o něm při návštěvách Německa a Rakouska hovořili i čeští premiéři jako o pozitivním projektu pro zlepšení vzájemných vztahů.

Také město Ústí nad Labem v roce 2006 vznik projektu podpořilo, neboť si magistrát od muzea slibuje zvýšení turistického ruchu a renomé severočeského krajského města. Navíc expozice Collegium Bohemicum významné zaplňuje část prostor muzea.

K tomu projekt sloužil pro získání evropské dotace. Díky tomu město Ústí nad Labem obdrželo z ROP Severozápad 337 milionů korun na kompletní rekonstrukci historického objektu v centru města.

Chybí financování projektu

Expozice Collegium Bohemicum má být velkolepá, jenže stále čeká na slíbených zhruba 50 milionů ze státního rozpočtu. Tyto peníze ústně deklarovala obecně prospěšné společnosti vláda Petra Nečase. Díky politické krizi se vše ale zastavilo.

"Úředníci to do pádu jeho vlády nestihli zorganizovat a ministr kultury Jiří Balvín bez parlamentní podpory se odmítl formálními náležitostmi zabývat," konstatovala pro Českou pozici ředitelka Collegium Bohemicum Blanka Mouralová.

K tomu chybí komplexnější plán jak instituci dlouhodobě financovat. Město Ústí nad Labem poskytuje ročně dotaci 400 tisíc korun, což je jen zlomek toho, co taková institiuce s ambicemi muzeí jako jsou v Berlíně potřebuje. Instituce hospdaří s ročním rozpočtem zhruba 8 až 12 milionů korun.

Ústí by muselo vrátit eurodotaci

Pokud by projekt nakonec krachl, do velkých potíží by se dostalo i město Ústí nad Labem, kterému budova muzea patří. Na její rekonstrukci město získalo 337 milionů korun z ROP Severozápad. Tuto částku by muselo Ústí nad Labem vracet. Jenže to by nebylo všechno, k tomu by se připočetlo i penále, které může činit až sto procent z této částky.

Podle České pozice tento scénář potvrdil i mluvčí Regionální rady ROP Severozápad Vojtěch Krump.

O riziku hovoří již i radní krajského města. Proto chtějí po obecně prospěšné společnosti vymyslet levnější úspornou variantu, která by byla schopna uspokojit kontrolory.

Nyní je tedy na tahu budoucí ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který ale prý o projektu zatím nemá dostatek informací.

Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum

Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum
Collegium Bohemicum


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

17/8 / SPORT / VARNSDORF - Takhle špatný vstup do Fortuna národní ligy si fotbalisté Varnsdorfu určitě nepřáli. Po třech kolech je "Vanďák" v tabulce druhé ligy poslední a už stihl vypadnout z MOL Cupu. Kouč Zdeňko Frťala zůstává ale pozitivní.


Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516