Kauza Činoherní studio: Divadlo chce zrušit grant, Stop tunelům ho chce získat

5. únor 2014 | 03:51
Činoherní studio v Ústí nad Labem. Foto: archiv Severočeský deník.czČinoherní studio v Ústí nad Labem. Foto: archiv Severočeský deník.cz

Ústí n/L. - Spolek Stop tunelům vítá transparentní výběrové řízení na zajištění činohry v Ústí nad Labem a rozhodl se zúčastnit tohoto grantového řízení s vlastními projekty. Naopak Činoherní studio chce grant zrušit.

Činoherní studio žádá město Ústí nad Labem, aby bylo zrušeno vypsané dotační řízení a 12 milionů korun určených v rozpočtu na rok 2014 na činnost činohry v Ústí nad Labem bylo poskytnuto jemu.

"Pár informací ke stavu účtů Činoherního divadla města Ústí nad Labem o. p. s., scéna Činoherní studio: Na běžném účtu divadla je v současné době cca 200 tisíc Kč. Na spořícím účtu (rezervním fondu divadla, který vznikl díky dobrému hospodaření divadla v minulých letech), je momentálně 1 milión korun. Všechny finanční prostředky budou použity na platby závazků za měsíc leden v běžném termínu splatnosti," sdělilo Činoherní studio na svém facebookovém profilu.

"Od 1.února 2014 divadlo nemá prostředky na úhradu svých únorových závazků. Reálně se tedy absence financí projeví až ve výplatním termínu za únor, ale vedení divadla s péčí řádného hospodáře nemůže pokračovat v běžném provozu," stojí na webu.

Naopak o pokračování řízení grantu usiluje iniciativa Stop tunelům. Podotýká, že výzva je spíše ironií a upozorněním na absurdity.

„Ceníme si rozhodnutí Rady a vítáme krok města k otevřenosti, díky níž konečně máme šanci realizovat naše dlouhodobé kulturní záměry v oblasti činohry," uvedl předseda spolku Jan Kvapil.

Stop tunelům má v plánu zúčastnit se obou výběrových řízení, tedy na „malou" i „velkou" scénu.

„V dramaturgickém plánu nebude chybět Páťovo divadlo se souborem loutek, původní tvorba členů Stop tunelům i inscenace vyhlášených her známých autorů napříč žánry," uvedl dále Kvapil.

V Severočeském divadle opery a baletu spolek uvede například známou hru s písněmi Hej Rup, ale rovněž repertoár obohatí o českou frašku Hadrián z Římsů v moderním německém překladu germanisty Jana Kvapila. „Tento kus bude vedle lanovky a luxusního hotelu na Větruši dalším z mocných lákadel pro německé turisty," řekl Jan Kvapil. Projekt spolku tak inovativně nabídne i další rozměr činohry s vysokou přidanou hodnotou. „Pro studiovou scénu chystáme původní intimní melodrama Čekání na Kokota nebo naturalisticky pojatého Idiota," dodal na závěr Kvapil.

Spolek Stop tunelům rovněž počítá s otevřením domovské studiové scény Hinterbahnhof v prostorách „Zanádraží", čímž městu ušetří 170 milionů, které by jinak muselo vracet za nenaplnění udržitelnosti projektu.

Díky zřetelnému multiplikačnímu efektu propracovaného projektu a hospodárnému využití svěřených prostředků očekávají členové spolku úsporu několika milionů. Tyto chtějí využít během letošního září a října na veřejné poděkování radním a primátorovi prostřednictvím billboardové kampaně.

ČTĚTE:Kauza Činoherní studio: Ústecká opozice chce svolat mimořádné zastupitelstvo

Hrajte dál, vyzývá správní rada herce Činoherního studia

Činoherní studio v Ústí nad Labem definitivně končí. Nemá peníze od města

-mpe-

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

Očekávám těžkou soutěž, soudí Zdeňko Frťala, který je s Varnsdorfem ve druhé lize poslední

17/8 / SPORT / VARNSDORF - Takhle špatný vstup do Fortuna národní ligy si fotbalisté Varnsdorfu určitě nepřáli. Po třech kolech je "Vanďák" v tabulce druhé ligy poslední a už stihl vypadnout z MOL Cupu. Kouč Zdeňko Frťala zůstává ale pozitivní.


Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516