Zpráva pro politiky, města a inzerenty. Prodaný náklad klesá, podívejte se

12. leden 2016 | 20:34
Noviny, ilustrační foto. Foto: archiv MediaShow.czNoviny, ilustrační foto. Foto: archiv MediaShow.cz

Meziroční vývoj prodaných nákladů českých deníků ukazuje, jak rychle klesá prodaný náklad pultového prodeje a předplatného. Navíc tištěná média nejsou uzpůsobena pro přenos informací v 21. století. Který inzerent s mozkem v hlavě by investoval do takového nosiče, jako jsou noviny?

Politici jsou stále přesvědčeni, že tištěné médium - deník, noviny - jsou nejdůležitějším vlivovým nosičem informací. Inzertní poradci je o tom přesvědčují.

Nejde ani tak o klasickou plošnou či řádkovou inzerci, ale o možnost ovlivnit obsah. Něco napsat, něco zveřejnit, nebo naopak něco nenapsat a nezveřejnit.

Jak se tohle platí? Nejčastějším fíglem je předplatné.

Městské a obecní úřady, městské či krajské nemocnice, příspěvkové organizace. Tyto subjekty si předplatí noviny. Ovšem ne jedny, dvoje, troje. Klidně za 20, 50 i 500 tisíc korun ročně.

Co se stane? Významný počet prodaného nákladu končí u městských a obecních úřadů, příspěvkových organizací či v nemocnicích, protože prodaný náklad u pultového prodeje klesá.

Je to bezpochyby špatná zpráva pro novinový byznys jako celek, ale především pro klasické inzerenty, kteří potřebují reklamní sdělení rozšířit k co největšímu počtu lidí, tedy potenciálních klientů.

Pokud navíc noviny píší dle přímého či nepřímého zadání politiků, kteří si předplácejí noviny z veřejných rozpočtů nebo záměrně zamlčují informace, cíloví čtenáři noviny neberou vážně. Dokonce si velká část novin po právu vyslouží označení jako Lügenpresse (v překladu lžitisk).

Pokud je zřejmé, že jsou pro čtenáře relevantní jiné informační kanály, zejména internet a sociální sítě, který inzerent s mozkem v hlavě by investoval do takového nosiče?

Minimálně od silvestra 2015 miliony evropských čtenářů ví, že to skutečně důležité jim internet zprostředkuje nejrychleji, nejpřesněji, nejobjektivněji a nejméně ovlivněné politickou propagandou.

A to díky aktuálnímu skandálu v Německu. Zatímco v blogosféře nebo v segmentu německých internetových médií se první články o atacích v Kolíně nad Rýnem objevily již 1. ledna, velká tištěná média vsadila na autocenzuru.

Změnilo se to až okolo 3. až 4. ledna, kdy šéfredaktorům, editorům a velkým vlastníkům médií bylo jasné, že zastavit příval svědectví, zpráv, článků na internetu není v silách ani zavedených médií.

Padá tak mýtus o celostátních a regionálních denících jako o jakýchsi "atomových kufřících".

To by konečně měli pochopit i ti politici, kteří schvalují na městských a obecních úřadech, v příspěvkových organizacích či nemocnicích předplatné novin, které dosahují klidně až 500 tisíc korun ročně.

Průměrný prodaný náklad deníků (ks), XI/2015, celá ČR

Blesk 245 475, MF Dnes 150 201, Deník 136 166, Právo 85 088, Aha! 56 542, Sport 38 694, Lidové noviny 38 346, Hospodářské noviny 32 752

Pultový prodej deníků (ks), XI/2015, celá ČR

Blesk 205 375, Aha! 54 338, MF Dnes 48 593, Právo 47 363, Deník 39 446, Sport 28 327, Lidové noviny 11 979, Hospodářské noviny 3 101

Předplatné deníků (ks), XI/2015, celá ČR

Deník 95 995, MF Dnes 87 012, Právo 34 204, Hospodářské noviny 22 481, Lidové noviny 17 876, Blesk 7 890, Sport 3 326, Aha! 443

Zdroj: ABC ČR

ČTĚTE:  Jednatel MediaShow Group Radek Pešout: Zmizí-li svoboda z médií, zmizí i média. A zůstanou nástěnky

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy

16/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Na první pohled to vypadá skvěle. Amazon oznámil, že zvýší nástupní hodinové sazby zaměstnanců v Česku o 8 %, ze 125 Kč na 135 Kč. Nástupní hodinová mzda vedoucích týmu se navýší o 5,9 % ze 170 Kč na 180 Kč.


Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?

14/8 / KRIMI / PAŘÍŽ - Východně od Paříže v obci Sept-Sorts v departmentu Seine-et-Marne došlo možná patrně k dalšímu teroristickému útoku, když tam vjelo vozidlo do pizzerie.


Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

Severočeská trať má být první, kde budou jezdit vlaky bez strojvůdce

14/8 / KAUZY / SEVERNÍ ČECHY - Supermoderní železniční trať a po ní bude projíždět osobní vlak bez strojvůdce. To není sci-fi, ale poměrně blízká budoucnost.


Martin Fillo: Mrzí mě neproměněná šance, aspoň máme bod

Martin Fillo: Mrzí mě neproměněná šance, aspoň máme bod

13/8 / SPORT / TEPLICE - Fotbalisté Teplic se podruhé v řadě představili na domácím trávníku. Avšak tentokrát neuspěli jako proti Dukle před týdnem, ale tentokrát jen remizovali s Jabloncem 1:1. A to ještě v 85. minutě vyrovnával z penalty Martin Fillo.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516