Spouštíme datovou žurnalistiku ve spolupráci s institutem Vize pro Česko

18. říjen 2016 | 15:52 | Česko
Vize pro ČeskoVize pro Česko

Když jsem vytvářel ideu regionálních online deníků, cílem bylo vytvořit prostor pro hodnotné texty a nejen pro informační balast. Samozřejmě - a zvláště v internetovém prostředí - je nutné psát o tom, co se právě děje. Naštěstí ale přichází doba, kdy kromě neustálého toku zpráv stále více mediálních domů se rozhodlo vytvářet "hodnotné texty". A tak je konečně čas na to, abychom byli u toho i my.

Není na co čekat. Chceme využít naplno našeho know-how při tvorbě analýz. Tyto články mají trvalejší hodnotu, avšak jsou náročné na zpracování. Mám namysli datovou žurnalistiku.

Datová žurnalistika je druh novinářské práce, která se zabývá sběrem, ověřování, zpracováním a distribucí dat ve srozumitelné formě pro čtenáře. Doplňuje a rozšiřuje tradiční žurnalistiku, jde o strategii především internetové žurnalistiky.

Na rozdíl od tradiční žurnalistiky staví na datech, která zpracovává novými technologiemi. Využívá big data a otevřená data, která získává od neziskových institucí, státní správy či od soukromého sektoru. Tato data zpracuje a prezentuje pomocí vizualizací.

Datová žurnalistika může objevovat nová témata, skutečnosti a souvislosti, analyzovat do hloubky a ukázat to, co není na první pohled vidět.

Datoví žurnalisté dodávají nestrukturovaný datem strukturu a interpretují je v určitém kontextu. Autor často k článku přikládá datový soubor, aby jej čtenář mohl sám analyzovat a ověřovat výsledky či objevovat nové skutečnosti.

Datový žurnalista obvykle při psaní článku postupuje od prvotní ideje, k průzkumu, investigaci a zpracování dat. Získaná data následně čistí, analyzuje a ověřuje je. Následně výsledek své práce prezentuje.

Přesně to chceme dělat i my, a to ve spolupráci s nově vznikajícím institutem Vize pro Česko, což je analyticko-vzdělávací platforma.

Tento institut postupně bude mít krajské pobočky a Ústecký kraj je první, kde vzniká. Druhá pobočka vznikne v Liberci pro Liberecký kraj.

SeveročeskýDeník.cz, ale i Investigate.cz jsou mediálními partnery. Díky tomu datová žurnalistika bude mít prostor i na jednom z hlavních zpravodajských médií v severních Čechách.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jsme zklamaní, ale páté místo je přesto úspěch, říká teplický Martin Fillo

Jsme zklamaní, ale páté místo je přesto úspěch, říká teplický Martin Fillo

28/5 / SPORT / TEPLICE - Fotbalisté Teplic v posledním ligovém kole ztratili šanci na postup do Evropské ligy a v tabulce skončili až na pátém místě za Mladou Boleslaví. Pohárový gól mohl vstřelit ve druhém poločase v duelu s Duklou záložník Martin Fillo, ve vyložené šanci ale branku netrefil. Následně Martin Fillo hodnotil zápas s Duklou i celou sezónu.


Spotřebitelským úvěrům se nebývale daří. Za březen jsme si půjčili 11 miliard

Spotřebitelským úvěrům se nebývale daří. Za březen jsme si půjčili 11 miliard

24/5 / ŽIVOTNÍ STYL / Žít v dnešní době na dluh je asi moderní. Alespoň to vyplývá z výzkumů, které nedávno zveřejnila Česká národní banka. Nějaký druh půjčky (spotřebitelský úvěr nebo hypotéku) má dnes každý třetí obyvatel České republiky.


Emma Smetana zazpívá na ústeckém hlavním nádraží

Emma Smetana zazpívá na ústeckém hlavním nádraží

23/5 / KULTURA / ÚSTÍ N.L. - Už v pátek 26. května mohou kolemjdoucí i fanoušci Emmy Smetany vidět tuto zajímavou zpěvačku na ústeckém hlavním vlakovém nádraží. Smetana si vybrala Ústí v rámci svého turné "Mezi vlaky".


Konec legendy, Štěpán Vachoušek končí kariéru. Vachy, díky!

Konec legendy, Štěpán Vachoušek končí kariéru. Vachy, díky!

23/5 / SPORT / TEPLICE - Už s předstihem oznámil konec fotbalové kariéry teplický záložník Štěpán Vachoušek. Na konci května odehraje poslední zápas proti Dukle Praha a pak pověsí kopačky definitivně na hřebík. Bývalý reprezentant České republiky a hráč Slavie, Sparty, Olympique Marseille či Austrie Vídeň se loučí s kariérou v teplickém dresu, ve kterém před 19 lety vstoupil do seniorského fotbalu.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


SeveročeskýDeník.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
SeveročeskýDeník.cz na Facebooku


Redakce SeveročeskýDeník.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516